گزارش تازه: ۳۲ میلیون نفر در افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبه‌رو اند

صبح کابل
گزارش تازه: ۳۲ میلیون نفر در افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبه‌رو اند

یک گزارش تازه‌ی شورای پناهندگان ناروی نشان می‌دهد که پس از سقوط دولت پیشین و اعمال محدودیت‎های مالی از سوی کشورهای غربی، حدود ۳۲ میلیون نفر از شهروندان افغانستان در خطر گرسنگی شدید قرار گرفته اند.

در گزارشی که روز پنج‌شنبه -۷ دلو-، از سوی شورای پناهندگان ناروی نشر شده، آمده است که وضعیت در افغانستان روزبه‌روز بدتر می‌شود و میلیون‌ها تن از شهروندان این کشور به کمک‌های اضطراری نیازمند استند.

با این حال در گزارش، آمده است که بدون هم‌کاری وزارت خزانه‌داری امریکا و سایر نهادهای کمک‌کننده، رساندن‌ کمک به نیازمندان و دست‌رسی به آن‌ها ناممکن خواهد بود.

شورای پناهندگان ناروی ضمن این که خواستار ۴٫۴ میلیارد دالر به منظور کمک به شهروندان افعانستان شده، گفته است که برای انتقال کمک‌های بشردوستانه، نیاز است که نقل و انتقالات مالی تسهیل شود و وزارت خزانه‌داری امریکا اجازه بدهد.

در این گزارش، آمده است که به دلیل سقوط اقتصاد افغانستان، بسیاری از بانک‌های محلی در این کشور در آستانه‌ی سقوط کامل قرار گرفته و با کمبود شدید ارز روبه‌رو اند.

این شورا، تأکید کرده است که در صورت عدم حمایت از بانک مرکزی افغانستان برای از سرگیری فعالیت‌های کلیدی، میلیون‌ها تن از شهروندان این کشور متحمل عواقب غیرقابل تصوری خواهند شد.

در این گزراش از امریکا و اتحادیه‌ی اروپا خواسته شده است که زمینه‌ی انتقال پول مورد نیاز  به شهروندان افغانستان را فراهم کنند و به نهادهای کمک‌رسان نیز اجازه‌ی برداشت پول را بدهند.

این در حالی است که چندی پیش گروه بین‌المللی بحران نیز در گزارشی، گفته بود که اگر به وضعیت افغانستان رسیدگی نشود، کمک‌ها افزایش نیابد، پیش‌بینی می‌شود که گرسنگی و قحطی بیش‌تر از ۲۰ سال جنگ، از شهروندان افغانستان قربانی خواهد گرفت.