شورای امنیت ملی: گروه طالبان عامل اصلی قتل‌عام کودکان است

صبح کابل
شورای امنیت ملی: گروه طالبان عامل اصلی قتل‌عام کودکان است

شورای امنیت ملی، به گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد تلفات کودکان در افغانستان، واکنش نشان داده و تأکید کرده است که گروه طالبان، عامل اصلی قتل‌عام کودکان بوده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۲۷ جوزا)، از سوی شورای امنیت ملی منتشر شده، آمده است، گزارش سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که گروه طالبان، با انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای، حملات انتحاری و استفاده از تأسیسات غیرنظامی به عنوان سنگر جنگی، عامل اصلی قتل‌عام کودکان است.

بر اساس اعلامیه، دولت افغانستان متعهد است تا در زمینه‌ی جلوگیری از تلفات کودکان، میکانیزم‌های موجود را بهتر تقویت و تطبیق کند.

شورای امنیت ملی، گفته است: «ما از گذشته، برای حافظت از غیرنظامیان و به نیت زمینه‌سازی برای صلح، خواهان کاهش خشونت و توجه به غیرنظامیان شده بودیم، حالا نیز امیدواریم که طالبان به کشتن افغان‌ها و مسلمانان نقطه‌ی پایان بگذارند.»

این در حالی است که سازمان ملل متحد، به تازگی، با نشر گزارشی، اعلام کرده است که افغانستان، برای پنجمین سال پی‌هم، به عنوان مرگ‌بارترین کشور برای کودکان شناخته شده است.

بر اساس این گزارش، در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۳ هزار کودک در افغانستان جان باخته اند و حدود سه هزار کودک دیگر زخمی و معلول شده اند.

سازمان ملل متحد، گفته است که انفجار ماین، حملات انتحاری و درگیری‌های مسلحانه، از عوامل اصلی تلفات کودکان بوده است.

در گزارش، آمده است که گروه طالبان، مسؤول کشته شدن بیش از ۱۲۰۰ کودک و نیروهای طرف‌دار دولت، مسؤول کشته شدن حدود یک هزار کودک بوده اند.

سازمان ملل متحد، گفته است که عامل کشته شدن ۲۴۲ کودک نیز گروه داعش و عامل کشته شدن ۵۵ کودک نیز، تفنگ‌داران ناشناس بوده اند.

بر اساس این گزارش، ۳۹ کودک در اثر درگیری‌ها در مرز افغانستان و پاکستان کشته شده‌اند و عامل کشته شدن ۱۴۰ کودک نیز، تاکنون مشخص نیست.