اداره‌ی بازرس: تحقیقات در مورد اتهام فساد در مصرف بودجه‌ی کرونا ادامه دارد

صبح کابل
اداره‌ی بازرس: تحقیقات در مورد اتهام فساد در مصرف بودجه‌ی کرونا ادامه دارد

غزال حارس، رییس اداره‌ی بازرس، تأکید می‌کند که تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح‌شده در مصرف بودجه‌ی مبارزه با ویروس کرونا، ادامه دارد.

بانو حارس، روز شنبه (۴ اسد)، در یک نشست خبری گفت، تحقیقات اداره‌ی بازرس، نشان می‌دهد که گزارش‌های منتشر شده در مورد قاچاق دستگاه‌های تنفسی به پیشاور پاکستان، حقیقت ندارد.

او افزود: «قاچاق دستگاه‌های تفنسی‌ای که جامعه‌ی جهانی به افغانستان کمک کرده، حقیقت ندارد؛ زیرا از جمع ۶۳ پایه دستگاه تفنسی‌ای که ما بررسی کردیم، ۵۶ پایه‌ی آن تشخیص و تثبیت شده است.»

این در حالی است که پیش از این، خبرگزاری پژواک، با نشر گزارشی، ادعا کرده بود، از دستگاه‌های تنفس مصنوعی که برای مقابله با ویروس کرونا به افغانستان کمک شده، ۳۲ پایه‌ی آن به پیشاور پاکستان قاچاق شده است.

بر اساس این گزارش، ارزش کلی این دستگاه‌ها، شش‌صد هزار دالر امریکایی برآورد شده و در حال حاضر، یک تجار تلاش دارد تا آن‌ها را دوباره قاچاقبران خریداری کرده و به حکومت تسلیم کند.

با این حال، بانو حارس، قاچاق دستگاه‌های تنفسی‌ای که در گذشته در افغانستان وجود داشته را رد و یا تأیید نمی‌کند، اما می‌گوید که بررسی‌ها در این باره جریان دارد.

رییس اداره‌ی بازرس، هم‌چنان در مورد اتهام فساد در مصرف بودجه‌ی مبارزه با ویروس کرونا نیز گفت که شواهد به دست آمده، تفاوت در قیمت اجناس و خریداری‌های غیرمرتبط در ولایت‌ها را نشان می‌دهد، اما این موضوع، نیاز به اسناد و بررسی‌های بیشتر دارد.

او تأکید کرد که اداره‌ی بازرس، تمام ادعاهای مطرح شده در مورد فساد در مصرف بودجه‌ی مبارزه با ویروس کرونا را، به گونه‌ی دقیق بررسی کرده و جزئیات آن را در آینده، با مردم به اشتراک خواهد گذاشت.

این در حالی است که پیش از این، ادعاهای زیادی در مورد فساد در مصرف بودجه‌ی مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، مطرح شده است.

گفتنی است که تا کنون، بیش از ۳۶ هزار مورد مثبت ویروس کرونا، در افغانستان شناسایی شده است.