سازمان هم‌کاری‌های اسلامی: ادامه‌ی جنگ در افغانستان، مسلمان‌کشی است

صبح کابل
سازمان هم‌کاری‌های اسلامی: ادامه‌ی جنگ در افغانستان، مسلمان‌کشی است

یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان هم‌کاری‌های اسلامی، گفته است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان دیگر هیچ بهانه‌ای برای ادامه‌ی جنگ ندارد و دوام جنگ، مسلمان‌کشی است.

دبیر کل سازمان هم‌کاری‌های اسلامی، این موضوع را چهارشنبه‌شب -۱۹ جوزا- در دیدار با محمدقاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف مطرح کرده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف نشر شده، آمده است که محمدقاسم حلیمی، در جریان سفر به عربستان سعودی، در دیدار با یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان هم‌کاری‌های اسلامی، در باره‌ی گفت‌وگوهای صلح، چگونگی حمایت کشورهای اسلامی از موقف دولت افغانستان و سایر موضوعات، صحبت کرده است.

آقای حلیمی، در این دیدار گفته است که جنگ افغانستان از دیدگاه دین اسلام بر اساس فتوای علمای جهان اسلام، نامشروع است.

به گفته‌ی او، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ‌گونه حجت برای ادامه جنگ در این کشور باقی نمانده و دوام جنگ فقط زمینه‌ی برادرکشی و مسلمان‌کشی را فراهم می‌کند.

دبیر کل سازمان هم‌کاری‌های اسلامی نیز، در این دیدار گفته است که دولت افغانستان، موقف دینی، معتدل و سازگار را در قبال صلح، به‌ ویژه تأمین آتش‌بس فوری و تعیین زعامت از طریق انتخابات اختیار کرده که مورد قبول تمام کشورهای اسلامی است.

به گفته‌ی او، سازمان هم‌کاری‌های اسلامی نیز از موقف دولت افغانستان حمایت می‌کند.

این در حالی است که هم‌زمان با آغاز روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، سطح خشونت‌ها نیز در این کشور افزایش یافته است. در کنار نبردهای همه‌روزه میان نیروهای امنیتی افغانستان و جنگ‌جویان طالب، انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای و مقناطیسی نیز از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.