نشست سازمان‌ هم‌کاری اسلامی در مورد افغانستان فردا در اسلام‌آباد برگزار می‌شود

صبح کابل
نشست سازمان‌ هم‌کاری اسلامی در مورد افغانستان فردا در اسلام‌آباد برگزار می‌شود

قرار است نشست وزیران خارجه‌ی سازمان هم‌کاری اسلامی در مورد افغانستان فردا یک‌شنبه -۲۸ قوس-، در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شود.

در این نشست افزون بر ۵۷ عضو سازمان هم‌کاری اسلامی، نمایندگانی از کشورهای امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه، سازمان ملل متحد و طالبان نیز حضور خواهند داشت.

مقام‌های پاکستانی، هدف از برگزاری این نشست را توجه جهان به ویژه‌ کشورهای اسلامی به بحران بشری در افغانستان خوانده و تأکید کرده اند که در این نشست سران کشورهای اسلامی در مورد افغانستان به یک اجماع می‌رسند.

در همین حال، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان که روز شنبه -۲۷ قوس-، در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که وضعیت بشری در افغانستان به شدت نگران‌کننده است.

آقای قریشی، تأکید کرد که پاکستان هم‌واره تلاش کرده که توجه جهان را به مسأله‌ی افغانستان جلب کند. به گفته‌ی او، شهروندان افغانستان در معرض      یک آموزن جدید قرار دارند و جهان نباید در مورد آن‌ها از خود بی‌تفاوتی نشان دهد.

او از جامعه‌ی جهانی خواست که در مورد وضعیت افغانستان اقدامات فوری روی دست گیرد.

گفتنی است که در این نشست نمایندگانی از امریکا و طالبان نیز شرکت می‌کنند. توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان از شرکت خود در این نشست خبر داده و گفته است که این یک نشست به موقع و مهم برای افغانستان است.

همین‌گونه امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی گروه طالبان نیز صبح روز شنبه در رأس یک هیئت برای شرکت در نشست وزیران خارجه‌ی سازمان هم‌کاری‌های اسلامی وارد پاکستان شد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، وضعیت اقتصادی و حقوق بشری در این کشور به شدت نگران‌کننده شده است. به تازگی برنامه‌ی جهانی غذا، گزارش داده که ۹۸ درصد مردم در افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند.