پاکستان: جامعه‌ی جهانی به جای تکرار اشتباهات گذشته با طالبان گفت‌وگو کند

صبح کابل
پاکستان: جامعه‌ی جهانی به جای تکرار اشتباهات گذشته با طالبان گفت‌وگو کند

در حالی که تا هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته؛ اما وزیر خارجه‎‌ی پاکستان می‌گوید که جامعه‌ی جهانی باید از اشتباهات گذشته‌ درس بگیرد و با طالبان تعامل کند.

شاه‌محمود قریشی که روز پنج‌شنبه -۲۰ عقرب-، در نشست ترویکای گسترده در اسلام‌آباد صحبت می‌کرد، گفت که طالبان خواهان تعامل با جامعه‌ی جهانی است و جامعه‌ی جهانی هم باید به جای تکرار اشتباهات گذشته با این گروه، گفت‌وگو کند.

نشست ترویکای گسترده با حضور نمایندگان پاکستان، چین، روسیه و امریکا در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شد.

آقای قریشی در این نشست، با اشاره با وخامت اوضاع اقتصادی در افغانستان، گفت که فشارهای بیش‌تر توانایی طالبان برای اداره‌ی کشور را به شدت کاهش می‌دهد.

او خطاب به جامعه‌ی جهانی، گفت که کمک‌های فوری بشردوستانه به افغانستان باید افزایش یابد تا از وقوع فاجعه‌ی انسانی در این کشور جلوگیری شود.

به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی پاکستان، هیچ کشوری خواستار آغاز مجدد جنگ داخلی در افغانستان نیست و هم‌چنان هیچ کشوری نمی‌خواهد نظام اقتصادی این کشور فروپاشد.

آقای قریشی، تأکید کرد که همه‌ی کشورها نگرانی و منافع مشترکی در افغانستان دارند و به همین دلیل برای تأمین صلح ثبات در این کشور تلاش کنند.

نشست ترویکای گسترده در مورد افغانستان در حالی در اسلام‌آباد برگزار شد که همین اکنون هیئت به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در پاکستان به سر می‌برد.