قریشی: غنی در سفر به واشنگتن، پاکستان را به خاطر ناامنی در افغانستان ملامت نکند

صبح کابل
قریشی: غنی در سفر به واشنگتن، پاکستان را به خاطر ناامنی در افغانستان ملامت نکند

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، گفته است که کابل، باید اتهامات علیه اسلام‌آباد را متوقف کند و نباید مسؤولیت ناامنی در این کشور را به دوش پاکستان بی‌اندازد.

به نقل از صدای امریکا، آقای قریشی، روز دوشنبه -۲۴ جوزا-، در نشست دو جانبه‌ی افغانستان – پاکستان، گفته است: «برای غنی و هیئت همراه او، شانس و ملاقات خوبی آرزو داریم؛ اما اگر هدف از رفتن به واشنگتن، آغاز بازی جدید ملامت کردن و مسؤول پنداشتن پاکستان برای همه نابسامانی‌ها و عدم پیشرفت در روند صلح افغانستان باشد، این سفر هیچ کمکی نخواهد کرد.»

گفته می‌شود که قرار است رییس‌جمهور غنی، در روزهای آینده، در راس یک هیئت عالی‌رتبه‌ی دولتی به ایالات متحده سفر کند.

با این حال، وزیر خارجه‌ی پاکستان، گفته است که مشارکت در روند صلح افغانستان، مسؤولیت مشترک همه طرف‌ها است و اسلام‌آباد نیز نقش خود را در این روند، به گونه‌ی صادقانه ایفا کرده است.

به گفته‌ی او، در حال حاضر، افغانستانی‌ها باید در باره‌ی پیشرفت کشورشان تصمیم بگیرند و افرادی را که توانایی این کار را داشته باشند، پیدا کنند.

این در حالی است که در چند ماه گذشته، رییس‌جمهور غنی بارها اسلام‌آباد را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و گفته که اگر افغانستان ناامن باشد، پاکستان نیز ناامن خواهد بود و از همین رو، انتخاب دوستی و دشمنی با پاکستان است.

پاکستان اما، هم‌واره این ادعا را رد کرده و گفته که اسلام‌آباد برای تأمین صلح در افغانستان، تلاش می‌کند.

با این حال، شاه‌محمود قریشی، می‌گوید که اسلام‌آباد تصمیم گرفته تا دیگر در امور داخلی افغانستان دخالت نکند.

این در حالی است که اخیرا، فشارهای ایالات متحده و جامعه‌ی جهانی، بر پاکستان افزایش یافته تا این کشور، گروه طالبان را به میز مذاکره با دولت افغانستان بکشاند.