اتمر: قتل کارگران افغان از مجرای دپیلماتیک بررسی خواهد شد

صبح کابل
اتمر: قتل کارگران افغان از مجرای دپیلماتیک بررسی خواهد شد

سرپرست وزارت خارجه‌، تأکید می‌کند که از تمام راه‌های دیپلماتیک برای رسیدگی به موضوع قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، کار گرفته خواهد شد.

کمیسیون‌های امنیت داخلی و روابط بین‌الملل مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه (۱۷ ثور)، حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه و سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان و نمایندگان وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی را، به منظور پاسخ‌دهی در مورد قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، فراخواندند.

حنیف اتمر، در این نشست، تأکید کرد که این موضوع، به گونه‌ی جدی از مجرای دیپلماتیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای اتمر، گفت که تا کنون، ۱۶ نفر از کارگران افغان نجات یافته ‌اند، ۲۰ نفر ناپدید اند و ۱۶جسد نیز پیدا شده است.

هرچند دولت ایران شکنجه و غرق کردن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی‌اش را رد کرده؛ اما سرپرست وزارت خارجه، می‌گوید که شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد «جنایتی» صورت گرفته است.

آقای اتمر، می‌افزاید: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که کارگران افغان، با استفاده از زور به آب انداخته شده اند و آب، برخی از اجساد را به طرف ترکمنستان برده است.»

او، گفته است که مقام‌های افغانستان و ایران، توافق کرده ‌اند که هیأت مشترکی از هر دو کشور، این مورد را بررسی کنند.

از سویی هم، سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان، در این نشست گفته است که در جریان دو هفته‌ی گذشته، همه‌روزه حدود صد تا دوصد شهروند افغانستان، توسط دولت ایران به گونه‌ی اجباری اخراج شده‌ اند.

او افزوده است که دولت ایران، هم‌چنان به تازگی تصمیم گرفته که اقامت ۴۵۰ هزار مهاجر افغان را تمدید کند.

چهار روز پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

با این حال، صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که شکنجه و غرق‌کردن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، جنایت نابخشودنی بوده و وزارت خارجه، این رویداد «اسف‌بار» را به منظور تأمین عدالت، به گونه‌ی جدی پیگیری می کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x