نمایندگان مجلس: هرچه زودتر عملیات نظامی در ولسوالی بهسود متوقف شود

صبح کابل
نمایندگان مجلس: هرچه زودتر عملیات نظامی در ولسوالی بهسود متوقف شود

شماری از اعضای مجلس نمایندگان در پیوند به رویدادهای اخیر در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک، نشست خبری برگزار کردند و از حکومت می‌خواهند که هرچه عاجل عملیات نظامی را در این ولسوالی متوقف کرده و از طریق گفت‌وگو مشکلات پیش‌آمده را حل کنند.

در اعلامیه‌ای مشترکی که روز یک‌شنبه (۱ حمل)، از سوی این نمایندگان به نشر رسیده، آمده است، در حالی که همه‌روزه مردم از سوی گروه‌های تروریستی به‌خاک و خون کشیده می‌شوند، حوادث دردناک ولسوالی بهسود و شیوه برخورد حکومت با این مسئله، سبب نگرانی عمیق مردم شده است.

در اعلامیه آمده است: «شناسایی زمینه‌ها و عوامل رخدادهای دردناک و خونین بهسود، نیازمند مطالعه و بررسی عمیق، همه‌جانبه و بی‌طرفانه است؛ اما هر نوع اقدام نظامی از سوی حکومت که موجب قربانی‌شدن مردم بی‌گناه و ایجاد خسارات مالی و انسانی شود، غیر قابل توجیه بوده و وضعیت را دشوارتر و پیچیده‌تر می‌سازد.»

این نمایندگان، تأکید می‌کنند که برای جلوگیری از بدترشدن وضعیت، باید از هر نوع اقدام نظامی خودداری شود. «طرفین قضیه باید با این رخداد از سر تدبیر  برخورد کرده و اجازه ندهند که این مسئله به بحران عمیق بین مردم و حکومت تبدیل شود.»

در بخشی دیگر این اعلامیه آمده که حکومت باید در قسمت تأمین امنیت شاهراه‌های منتهی به ولسوالی بهسود به گونه‌ی جدی اقدام کند.

گفتنی است که تنش‌ها در ولسوالی بهسود پس از آن بالا گرفت که چهار روز پیش یک چرخ‌بالMI-17  لوای ۷۷۷ قوای هوایی، در این ولسوالی سقوط کرد که در نتیجه‌ی آن، ۴ عمله چرخ‌بال و ۵ سرباز امنیتی کشته شدند.

وزارت دفاع گفته است که بررسی‌ها،  نشان می‌دهد که این چرخ‌بال توسط افراد وابسته به علی‌پور در ولسوالی بهسود هدف قرار گرفته و سقوط کرده است. از سویی هم نزدیکان علی‌پور نیز تأیید کرده‌اند که چرخ‌بال نیروهای دولتی از سوی آن‌ها سقوط داده شده؛ زیرا این نیروها بر مواضع شان حمله کرده بودند.

همین‌گونه، شام روز شنبه (۳۰ حوت)، وزارت دفاع اعلام کرد که در نتیجه‌ی حملات نیروهای امنیتی در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک، ۱۲ نفر از افراد عبدالغنی علی‌پور کشته شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x