اعضای مجلس نمایندگان در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح شرکت می‌کنند

صبح کابل
اعضای مجلس نمایندگان در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح شرکت می‌کنند

کمیته‌ی روسای مجلس نمایندگان، با اکثریت آرا، تصمیم گرفته تا اعضای این مجلس، در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، شرکت کنند.

اسدالله شهباز، منشی مجلس نمایندگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که پیش از چاشت روز پنج‌شنبه (۱۶ اسد)، کمیته‌ی روسای این مجلس، نشستی را برگزار کرده بود.

او می‌افزاید: «در نشست امروز، از آدرس حکومت معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان آمده بود. هرچند برگزاری لویه‌جرگه در این شرایط غیرقانونی است؛ اما به خاطر صلح و خیر وطن، مجلس نمایندگان، تصمیم گرفت تا در لویه‌جرگه شرکت کند.»

به گفته‌ی آقای شهباز، تمام نمایندگانی که در کابل و داخل کشور حضور داشتند، در این نشست شرکت کردند.

این در حالی است که پیش از این، اعضای مجلس نمایندگان، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را غیرقانونی دانسته و مخالف برگزاری آن بودند.

در همین حال، محمد حیدری، عضو کمیته‌ی مطبوعاتی کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که تا اکنون، نمایندگان بیشتر ولایت‌ها، به کابل رسیده اند و افراد باقی‌مانده نیز، تا ناوقت امروز، به کابل می‌رسند.

به گفته‌ی او، روند توزیع کارت برای اعضای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، تا ناوقت امشب جریان خواهد داشت.

از سویی هم، فرمانده‌ی قوت‌های مشترک ولایت کابل، در اعلامیه‌ای گفته است که برای تدابیر بهتر امنیتی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، از ساعت ۰۴:۰۰ پس از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ اسد)، مسیرهای منتهی به خیمه‌ی لویه جرگه، تا ختم این جرگه، به روی ترافیک مسدود خواهد شد.

دولت افغانستان، تا اکنون از فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان، ۴۶۰۰ نفر را آزاد کرده و گفته که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده، مرتکب جرایم ضدبشری از جمله قتل، قاچاق موادمخدر، آدم‌ربایی و غیره شده اند و به همین دلیل، لویه جرگه‌ی مشورتی باید در مورد آزادی آن‌ها، نظر بدهد. قرار است لویه جرگه‌ی مشورتی، فردا (جمعه، ۱۷ اسد)، در کابل برگزار شود.