نشست نمایندگان مجلس با مسوولان امنیتی پشت درهای بسته برگزار شد

صبح کابل
نشست نمایندگان مجلس با مسوولان امنیتی پشت درهای بسته برگزار شد

نشست نمایندگان مجلس با مسوولان نهادهای امنیتی در مورد افزایش ناامنی‌ها و به ویژه حمله‌های خونین بر مرکز آموزشی کوثر دانش و دانشگاه کابل، پشت درهای بسته برگزار شد.

مجلس نمایندگان، در نشست فوق‌العاده‌ی روز شنبه (۱۷ عقرب)، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله و احمدضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی را برای پاسخ‌دهی فراخواند. این نشست اما با پیشنهاد اسدالله خالد و تاییدی نمایندگان مجلس، پشت درهای بسته برگزار شد.

مجلس نمایندگان در کنار مسوولان نهادهای امنیتی، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری و حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی را نیز به این نشست فراخوانده بود؛ اما آن‌ها در مکتوبی خاطرنشان کردند که بر اساس قانون، این مجلس صلاحیت استجواب آن‌ها را ندارد؛ اما در صورت درخواست مجلس، می‌توانند در نشستی غیر از استجواب حضور یابند.

نبود معاون نخست ریاست‌جمهوری و مشاور شورای امنیت ملی، با واکنش تند شماری از نمایندگان مجلس مواجه شد.

خان‌آقا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس، گفت که آمدن مسوولان نهادهای امنیتی به مجلس، راه حل نیست و به دلیل عدم حضور امرالله صالح و حمدالله محب، آن‌ها نیز می‌توانند بروند و به کارهای شان رسیدگی کنند.

غلام‌حسین ناصری، عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز گفت که عدم حضور معاون اول ریاست‌جمهوری و مشاور شورای امنیت ملی، به معنای بی‌احترامی به مجلس است و با ادامه‌ی این وضعیت، باید فاتحه‌ی این ملت را خواند.

گفتنی است که در حملات اخیر تروریستی بر مرکز آموزشی کوثر دانش و دانشگاه کابل، نزدیک به ۶۰ دانش‌آموز و دانش‌جو کشته شدند و ده‌ها نفر دیگر زخم برداشتند.

هرچند گروه تروریستی داعش مسوولیت این دو حمله را پذیرفته؛ اما دولت افغانستان، گروه طالبان را مسوول آن دانسته است.