زلمی خلیل‌زاد برای آغاز دور هشتم گفت‌وگوهای صلح آمادگی می‌گیرد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد برای آغاز دور هشتم گفت‌وگوهای صلح آمادگی می‌گیرد

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که برای مأموریت جدید دیگری در راستای برقراری صلح در افغانستان آماده می‌شود.

زلمی خلیل‌زاد، روز شنبه (۲۹سرطان)، در برگه‌ی تویترش نگاشته است که در دیدار با سفیران هند، آلمان و وزیر خارجه‌ی اوزبیکستان، در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

او افزوده است: «آماده می‌شوم که یک مأموریت دیگر را درباره‌ی مذاکرات صلح افغانستان آغاز کنم، امیدوارم که در این دور گفت‌وگوها، پیشرفت‌های بیشتری به دست بیاید.»

هفتمین دور گفت‌وگوهای زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان در قطر، دو هفته قبل به پایان رسید. آقای خلیل‌زاد، گفته بود که دور هفتم گفت‌وگوها، بسیار سازنده بود.

او افزوده بود که در قطر، روی چهار بخش توافق صلح به پیشرفت‌های اساسی دست یافته‌اند. به گفته‌ی او، این پیشرفت‌ها شامل مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس می‌شود.

آقای خلیل‌زاد، بعد از پایان هفتمین دور گفت‌وگوها با نمایندگان طالبان، عازم بیجینگ شد و در نشستی با نمایندگان روسیه، چین و پاکستان، بر آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، میان حکومت افغانستان، طالبان و سایر طرف‌ها، تأکید کرد.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، گفته بود که آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، منجر به شکل‌گیری چارچوب صلح خواهد شد.