خلیل‌زاد: اکنون زمان آن رسیده که طرف‌های درگیر، گفت‌وگوهای نتیجه‌بخش را آغاز کنند

صبح کابل
خلیل‌زاد: اکنون زمان آن رسیده که طرف‌های درگیر، گفت‌وگوهای نتیجه‌بخش را آغاز کنند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که اکنون زمان آن فرا رسیده که طرف‌های درگیر جنگ، خشونت‌ها را کاهش داده و گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌بخش  را آغاز کنند.

آقای خلیل‌زاد این سخنان را روز یک‌شنبه-۱۶ جوزا-، در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته است.

او افزوده است که ایالات متحده‌ی امریکا در امر مبارزه با تروریزم، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و کمک‌های اقتصادی به افغانستان، متعهد است.

زلمی خلیل‌زاد، هم‌چنان گفته است که کشورش با قاطعیت از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و در راستای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

آقای خلیل‌زاد با اشاره به شکل‌گیری اجماع سیاسی و وحدت میان سیاست‌مداران و مردم افغانستان، تأکید کرد که اجماع سیاسی و وحدت داخلی، سبب می‌شود تا افغانستان جایگاه قوی‌تری در تلاش‌های صلح به دست بیاورد.

از سویی‌هم، عبدالله عبدالله، از حمایت‌های طولانی امریکا و جامعه‌ی جهانی از افغانستان قدردانی کرد و گفته است که دولت افغانستان در راستای برقراری صلح متعهد بوده/ است.

آقای عبدالله، تأکید کرده است که جنگ راه حل نیست و شهروندان این کشور نباید بیش‌تر از این قربانی جنگ‌های «کور و بی‌معنا» شوند. «از فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح استفاده‌ی درست صورت گیرد. هیچ طرفی نباید محاسبه اشتباه کند که می‌تواند به زور، به جنگ فعلی نقطه‌ی پایان گذارد.»

گفتنی است که اخیرا زلمی خلیل‌زاد، دور تازه‌ی سفرهایش به افغانستان، قطر و کشورهای منطقه را آغاز کرده است. قرار است آقای خلیل‌زاد پس از کابل به قطر برود و با هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان دیدار و گفت‌وگو کند.