واکنش ارگ به سپیدار: تلاش‌های غنی صلح را به گفتمان جهانی مبدل کرد

صبح کابل
واکنش ارگ به سپیدار: تلاش‌های غنی صلح را به گفتمان جهانی مبدل کرد

سخن‌گوی ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات اخیر رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفته است که تلاش‌های محمد‌اشرف غنی، سبب شده است که صلح به یک گفتمان ملی و بین‌المللی تبدیل شود.
صدیق صدیقی، روز دوشنبه (۷ دلو) در برگه‌ی تویتر خود نوشت: «تلاش‌های همه‌جانبه‌ی رییس‌جمهور غنی در پنج‌سال اخیر، سبب شد تا صلح به عنوان گفتمان ملی، منطقه‌ای و جهانی مبدل شود.»
او افزوده است که تأمین صلح و ثبات در کشور، خواست مردم و از اولویت‌های دولت افغانستان است. به گفته‌ی او، برای نخستین‌بار تلاش‌های حکومت سبب شد تا مردم افغانستان شاهد آتش‌بس سه روزه باشند.
این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، روز یک‌شنبه (۶ دلو) در میان هوادارانش گفت که رییس‌جمهور غنی، مذاکرات صلح را در انحصار خود در آورده است.
آقای عبدالله، تأکید کرد که مذاکرات صلح، نباید در انحصار ارگ ریاست‌جمهوری باشد؛ زیرا همه‌ی مردم افغانستان حق دارند در گفت‌وگوهای صلح حضور داشته باشند.
در جریان چند هفته‌ی گذشته، گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و نمایندگان طالبان، وارد فاز جدی‌تری شده و طالبان، با کاهش خشونت موافقت کرده اند. طالبان، ابراز امیدواری کرده اند که توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و امریکا، تا پایان ماه جاری به امضا برسد.
از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که مردم افغانستان، کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند.