دبیرکل ناتو: تا برقراری صلح در افغانستان خواهیم ماند

صبح کابل
دبیرکل ناتو: تا برقراری صلح در افغانستان خواهیم ماند

دبیرکل ناتو، تأکید می‌کند که کشورهای عضو این سازمان و ایالات متحده‌ی امریکا یک جا به افغانستان رفته اند و تا برقراری صلح، در این کشور حضور خواهند داشت.

ینس استولتنبرگ، روز سه‌شنبه (۲۲ دلو) در یک نشست خبری در بروکسل، گفت: «ما و امریکا با هم به افغانستان رفتیم، ما در مورد کاهش و یا حضور نیروها با هم تصمیم می‌گیریم و روزی با هم افغانستان را ترک خواهیم کرد.»

او افزود که ناتو و ایالات متحده‌ی امریکا، به افغانستان نرفته ‌اند تا برای همیشه در این کشور بمانند؛ بلکه حضور آن‌ها، تنها به منظور ایجاد شرایط برای برقراری صلح است.

آقای استولتنبرگ، گفت که باوجود وضعیت دشوار، نیروهای امنیتی افغانستان در حال تقویت شدن استند و آن‌ها در ایجاد شرایط برای صلح کمک می‌کنند.

او با بیان این که مشوره‌های این سازمان با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان جریان دارد، گفت: «امیدوارم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان به نتیجه‌ای برسد. ما تا آمدن صلح در افغانستان باقی می‌مانیم.»

دبیر کل ناتو، در بخشی از سخنانش به حمله‌ی انتحاری روز سه‌شنبه (۲۲ دلو) در نزدیکیِ دانشگاه مارشال محمدقسیم فهیم اشاره کرده و گفت: «من حمله‌ی تروریستی در کابل را به شدت محکوم می‌کنم. ناتو به آموزش نیروهای افغان تا ایجاد شرایط برای صلح ادامه خواهد داد.»

او تأکید کرد، طالبان باید درک کنند که نمی‌توانند در میدان نبرد پیروز شوند. به گفته‌ی او، طالبان باید متعهد به کاهش خشونت باشند و نشان بدهند که واقعاً متعهد به آینده‌ی مسالمت‌آمیز برای افغانستان استند.

آقای استولتنبرگ گفت، کشورهای خارجی، باید مطمئن باشند که وقتی از افغانستان خارج می‌شوند، گروه تروریستی داعش نتواند دوباره قدرت‌مند شود.

این در حالی که است که دور یازدهم مذاکرات صلح امریکا با طالبان چند هفته پیش پایان یافت و زلمی خلیل‌زاد به کابل آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

آن چه که آقای خلیل‌زاد در دیدارهایش مطرح کرده، این است که مذاکرات آن‌ها با این گروه پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای نداشته است. آقای خلیل‌زاد، اما گفته است که منتظر نمایندگان طالبان است تا در مورد کاهش خشونت‌ها حرفی بزنند.

با این همه، حکومت افغانستان تأکید می‌کند که کاهش خشونت نمی‌خواهد، بلکه باید آتش‌بس برقرار شود؛ آتش‌بسی که می‌تواند تضمین‌کننده‌ی کاهش خشونت‌ها باشد.