خلیل‌زاد به عبدالله: هیأت مذاکره‌کننده باید فراگیر باشد

صبح کابل
خلیل‌زاد به عبدالله: هیأت مذاکره‌کننده باید فراگیر باشد

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، تأکید کرده است که هیأت مذاکره کننده‌ی افغانستان با طالبان، باید فراگیر و همه شمول باشد.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، شنبه شب (۱۲ دلو) با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرده است.
آقای خلیل‌زاد در این دیدار، دست‌یافتن به صلح در افغانستان را از اهداف عمده‌ی ایالات متحده خوانده است.
او تأکید کرده است که امریکا بر اصل کاهش خشونت با تعریف و مکانیزم مشخص و قابل قبول برای حکومت و مردم افغانستان به عنوان پیش‌شرط امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان پابند است و در این راستا منتظر پاسخ گروه طالبان می‌باشد.
آقای خلیل‌زاد، گفته است که هیأت مذاکره کننده‌ی افغانستان با طالبان، باید فراگیر و همه شمول باشد و از تمام اطراف در افغانستان نمایندگی کند.
از سویی هم، عبدالله عبدالله، در این دیدار ابراز امیدواری کرده است که طالبان با درک واقعیت‌های جامعه و با استفاده از فرصت به دست آمده، به صلح تن بدهند و قتل و کشتار هرچه سریع‌تر در افغانستان پایان یابد.
او، تأکید کرده است: «صلح و تلاش‌های صلح، در انحصار هیچ‌ نهاد و گروهی نمی‌تواند باشد و باید با قضیه‌ی صلح به صورت فراگیر و همه جانبه برخورد شود و تمام جریان‌های سیاسی، شخصیت‌های ملی، زنان و نهادهای جامعه‌ی، کشور در مذاکرات صلح حضور داشته باشند و نظریات و دیدگاه‌های آنان در این زمینه گرفته شود.»
پیش از این، گروه طالبان با کاهش خشونت موافقت کرده بود. این گروه، هم‌چنان ابراز امیدواری کرده بود که توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، تا پایان ماه پیش میلادی به امضا برسد.
ارگ ریاست‌جمهوری، اما تأکید کرده است که مردم افغانستان کاهش خشونت نه؛ بلکه آتش‌بس می‌خواهند. صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته است که اگر گروه طالبان با برقراری آتش‌بس موافقت نکند، گفت‌وگوها برای آوردن صلح و ختم جنگ، به نتیجه‌ی مثبتی نخواهد رسید.