حمدالله محب: گروه طالبان به غیر از جنگ، به چیز دیگری تعهد ندارد

صبح کابل
حمدالله محب: گروه طالبان به غیر از جنگ، به چیز دیگری تعهد ندارد

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، می‌گوید که تعویق نشست استانبول، نشان می‌دهد که گروه طالبان به روند صلح و مردم افغانستان هیچ تعهدی ندارد.

آقای محب که روز شنبه (۴ ثور)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «دولت افغانستان برای شرکت در نشست استانبول آمادگی کامل داشت و دارد؛ اما طالبان با تعویق نشست استانبول، به مردم نشان دادند که به جز جنگ، به چیز دیگری متعهد نیستند.»

قرار بود در ۲۴ اپریل، شهر استانبول ترکیه میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد؛ اما این نشست تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاد. برخی از رسانه‌ها، به نقل از منابع شان گزارش داده ‌اند که این نشست به دلیل عدم اشتراک طالبان به تأخیر افتاده است.

مشاور امنیت ملی، با اشاره به درخواست طالبان برای آزادی زندانیان بیشتر این گروه از زندان‌های دولت افغانستان، گفت: «اگر مسئله‌ی آزادی زندانیان طالب باشد، ۵ هزار زندانی آزاد شد؛ اما هیچ نتیجه‌ای نداشت. در صورتی که دو طرف به توافق صلح دست یابند و آتش‌بس برقرار شود، در این باره صحبت خواهد شد.»

او به ادعای طالبان مبنی بر دراختیارداشتن ۵۰ درصد خاک افغانستان، واکنش نشان داد و گفت که اگر این گروه ۵۰ درصد خاک افغانستان را در کنترل می‌داشت، اجساد جنگ‌جویانش را در پاکستان دفن نمی‌کرد.

آقای محب، هم‌چنان گفت که قرار است به زودی، هیئتی از پاکستان به کابل بیاید و در باره‌ی مسایل دوجانبه با مقام‌های افغانستان گفت‌وگو کند. به گفته‌ی او، اگر قرار باشد با طالبان توافق شود، در گام نخست، باید این توافق با پاکستان صورت گیرد.

او با اشاره به خروج سربازان خارجی از افغانستان، گفت که مردم افغانستان و کشورهای منطقه و جهان، اطمینان داشته باشند که مبارزه با هراس‌افگنی توسط نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

آقای محب، افزود که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، توانایی این را دارند که تحرکات تروریستی را خنثا کنند.

مشاور امنیت ملی، گفت: «نیروهای خارجی یا ترک افغانستان، به ارزش حدود یک میلیارد دالر تجهیزات نظامی شان را به نیروهای دفاعی و امنیتی تحویل می‌دهند.»

آقای محب، تاکید کرد که نیروهای خارجی پس از ترک افغانستان، به کمک‌های مالی و تخنیکی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، ادامه خواهند داد.