سرور دانش: توافق روی نظام امارتی سبب تشدید جنگ خواهد شد

صبح کابل
سرور دانش: توافق روی نظام امارتی سبب تشدید جنگ خواهد شد

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که توافق روی نظام امارتی و یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای استبداد شنیده شود، صلح نیست؛ بلکه تشدید جنگ با نام و عنوان دیگری است.
آقای دانش که روز یک‌شنبه (۲۹ جدی) در مراسمی زیر عنوان (رونمایی استراتیژی محافظت از مدافعین حقوق بشر) در کابل صحبت می‌کرد، گفت که طرح کاهش خشونت گروه طالبان، مبهم و راه فرار از صلح و فریب دادن مردم و جامعه‌ی جهانی است.
او افزود که ممکن است با چنین توجیهاتی از طرف گروه طالبان و حامیان آن‌ها، ایالات متحده‌ی امریکا حاضر شود تا سند توافق‌نامه‌ی صلح را امضا کند؛ اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه است، هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.
آقای دانش، با اشاره به پیشرفت در گفت‌وگوها میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، گفت: «ما به عنوان دولت و ملت افغانستان بدون شک از برقراری صلح استقبال می کنیم و تأمین امنیت پایدار و خاتمه جنگ خانمانسوز، از آرزوهای دیرینه‌ی مردم ما است.»
او، در مورد میکانیزم مذاکرات صلح و فضای مناسب برای این مذاکرات، گفت که تا آغاز مذاکره‌ی مستقیم بین‌الافغانی با محوریت حکومت افغانستان و آغاز آتش‌بس سرتاسری، هیچ اعتمادی بین دو طرف و هیچ امیدی برای آینده پدید نخواهد آمد.
معاون دوم ریاست‌جمهوری، افزود که تاکنون در مذاکرات صلح، هم حکومت و هم مردم به شمول نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و گروه‌های قومی، در حاشیه قرار گرفته‌اند و در چنین وضعیتی، تحقق صلح امکان‌پذیر نیست.
او تأکید کرد، صلحی برای مردم افغانستان قابل قبول خواهد بود که تمام طرف‌ها، از جنگ دست کشیده و با مشارکت در قدرت از طریق میکانیزم‌های دموکراتیک و قانونی، فضای زندگی سیاسی مسالمت‌آمیز را برای مردم افغانستان فراهم کنند.
آقای دانش، گفت که اصل جمهوریت و حقوق شهروندی و صیانت از حقوق بشر، در رأس تمام اصول اساسی و ارزش‌های مردم افغانستان است. به گفته‌ی او: «انتخابات، آزادی بیان، آزادی رسانه ها و احترام به حقوق زنان و اقلیت ها جز اصول اولیه‌ی حقوق بشری افراد است که نباید نادیده گرفته شود.»
او تأکید کرد که توافق روی نظام امارتی یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود و جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها صلح را به ارمغان نمی‌آورد؛ بلکه جنگ را با نام و عنوان دیگری در افغانستان تشدید خواهد کرد.
این در حالی است که چند روز پیش، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، گفته بود که گروه طالبان، آماده‌ی کاهش خشونت‌ها در افغانستان است. از سویی هم، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، به تازگی گفته است که زلمی‌خلیل‌زاد، با هیأت مذاکراتی این گروه دیدار و در مورد امضای توافق‌نامه‌ی صلح و چگونگی برگزاری مراسم آن، صحبت کرده است.
هرچند حکومت افغانستان، تا کنون بارها آتش‌بس را از شرایط اصلی آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان اعلام کرده است؛ اما سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، چندی پیش گفته بود که آتش‌بس با دولت افغانستان، زمانی برقرار می‌شود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برگزار و توافقی نیز به دست آید. او، تأکید کرده بود که تا آن زمان، آتش‌بس تنها با امریکا برقرار خواهد شد.