قطع‌نامه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، تصویب شد

صبح کابل
قطع‌نامه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، تصویب شد

عادله‌ راز، نماینده‌ی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قطع‌نامه‌ی مجمع عمومی این سازمان در مورد اوضاع افغانستان، با بیش‌ترین آرا تصویب شده است.

بر اساس معلومات نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، بیش از ۷۰ کشور حامی مالی افغانستان از این قطع‌نامه اعلام حمایت کرده اند.

این قطع‌نامه که ۶۸ ماده در مورد اوضاع کنونی افغانستان دارد، موضوعات مختلف، از جمله در مورد صلح، امنیت، افزایش سطح خشونت‌ها در افغانستان، دموکراسی، حاکمیت قانون، حکومت‌داری خوب، حقوق بشر، توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی، مبارزه با فساد و مهاجران در آن گنجانیده شده است.

هم‌چنان در این قطع‌نامه، از افزایش سطح خشونت‌ها در افغانستان، بلندرفتن تلفات غیرنظامیان و ترورهای هدف‌مند، ابراز نگرانی شده و از دو طرف جنگ در این کشور خواسته شده که برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس تلاش کنند.

اعضای حاضر در این مجمع، تاکید کرده اند که صلح پایدار در افغانستان، تنها از طریق یک روند سیاسی به مالکیت افغانستانی‌ها که هدف آن آتش‌بس دایمی، جامع و فراگیر برای پایان‌دادن به درگیری‌ها باشد، دست‌یافتنی است.

در این قطع‌نامه آمده است که ارزش‌ها و دست‌آوردهای سال‌های گذشته در این کشور، نباید نادیده گرفته شود.

نمایندگان در سازمان ملل، تاکید کرده اند که آن‌ها امارت اسلامی طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند و از ایجاد دوباره‌ی امارت طالبان حمایت نمی‌کنند.

با این حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، از تصویب قطع‌نامه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد این کشور استقبال کرده و گفته است که جهان نیز، افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان را نمی‌پذیرد.

این همه در حالی است که هیأت‌های گفت‌وگوکننده‌ی صلح افغانستان -دولت و طالبان- در قطر حضور دارند. بر اساس آخرین معلومات، دو طرف در مورد کارشیوه‌ی گفت‌وگوها توافق کرده اند و در حال حاضر، سرگرم گفت‌وگو در مورد آجندای اصلی گفت‌وگوها استند.