حامد کرزی: طرف‌های درگیر از جنگ دست برداشته و مذاکره را آغاز کنند

صبح کابل
حامد کرزی: طرف‌های درگیر از جنگ دست برداشته و مذاکره را آغاز کنند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، در واکنش به تلفات اخیر غیرنظامیان در غزنی و میدان‌وردک، تأکید کرده است که ادامه‌ی جنگ و عملیات نظامی، مشکلات افغانستان را حل نمی‌کند.

آقای کرزی، روز یک‌شنبه (۲۲ سرطان)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که ادامه‌ی و عملیات نظامی، دسیسه‌ی بیگانگانی است که تلاش دارند پروسه‌ی صلح را تضعیف کنند.

او افزوده است که افزایش تلفات غیرنظامیان، نگران‌کننده بوده و طرف‌های درگیر، باید از ادامه‌ی جنگ دست برداشته و از جان غیرنظامیان محافظت کنند.

آقای کرزی، تأکید کرده است که طرف‌های درگیر، باید گام‌های بلند و تأثیرگذار برای پایان جنگ از طریق مذاکرات بین‌الافغانی بردارند.

این در حالی است که روز گذشته (شنبه، ۲۱ سرطان)، در نتیجه‌ی اصابت یک گلوله‌ی هاوان بر یک خانه‌ی مسکونی در ولایت میدان‌وردک، سه عضو یک خانواده جان باخته اند. از سویی هم، پس از چاشت روز گذشته، در نتیجه‌ی انفجار ماین کنارجاده‌ای در مربوطات دره‌ی قیاق ولسوالی جغتوی ولایت غزنی، شش غیرنظامی جان باختند و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان، در حالی به خشونت ادامه داده که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

تا کنون، بیش از چهار هزار زندانی طالب از زندان‌های دولت افغانستان آزاد شده اند. از سویی هم، گروه طالبان نیز تا کنون بیش از ۷۰۰ نفر را آزاد کرده؛ اما دولت افغانستان، تنها آزادی ۵۰۰ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی را تأیید کرده است.