زلمی خلیل‌زاد: امریکا بر هر دو طرف فشار وارد می‌کند تا خشونت‌ها را کاهش دهند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: امریکا بر هر دو طرف فشار وارد می‌کند تا خشونت‌ها را کاهش دهند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، با اشاره به تلفات غیرنظامیان در حمله‌ی هوایی نیروهای ارتش در ولایت تخار، گفته است که نیاز است تا هرچه زودتر سطح خشونت‌ها در این کشور کاهش یابد.

آقای خلیل‌زاد، بامداد یک‌شنبه (۴ عقرب)، در برگه‌ی تویترش نوشت، کمیسیون مستقل حقوق بشر، تایید کرده است که در حمله‌ی هوایی نیروهای دولتی در تخار، ۱۲ کودک کشته شده اند و شمار دیگری نیز زخم برداشته اند.

او افزوده است: «این یک تراژیدی المناک است. تراژیدی محدود به تخار نیست. غیرنظامیان قربانیان بم‌گذاری‌های موتری، بم‌های تعبیه شده و کشتارهای هدفمندی اند که از سوی طالبان اجرا می‌شود. غیرنظامیان مجبور شده اند که از جنگ در لشگرکاه و دیگر مناطق فرار کنند. این حیاتی است که رسانه‌های مستقل و جامعه‌ی مدنی فعال، گذاشته شوند تا رویدادهای جاری را مستند سازند.»

به گفته‌ی او، پاسخ به این وضعیت رنج‌آور، در کاهش فوری خشونت‌ها است که منجر به برقراری آتش‌بس شود؛ پاسخ در یک تفاهم سیاسی سریع است.

آقای خلیل‌زاد، گفته است که ایالات متحده، به طور استثنایی بر این هدف تمرکز دارد و بر هر دو طرف فشار می‌آورد تا خشونت‌ها را کاهش داده و هر چه سریع‌تر به صلح دست یابند.

روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۳۰ میزان)، نیروهای هوایی ارتش، یک مدرسه‌ی دینی را در منطقه‌ی هزاره قرلق ولایت تخار هدف قرار دادند.

محمدجواد هجری، سخن‌گوی والی تخار، تایید کرد که در این حمله، ۱۲ غیرنظامی که بیشتر آن‌ها کودکان بودند، جان باختند و ۱۴ کودک نیز زخمی شدند؛ اما بعدا، وزارت دفاع با رد این موضوع، اعلام کرد که در این حمله، به غیرنظامیان نه؛ بلکه به تروریستان طالب تلفات وارد شده است.

این وزارت هم‌چنان گفت که هیئت با صلاحیتی ایجاد شده و ادعای وارد شدن تلفات به غیرنظامیان را بررسی می‌کند.

از سویی هم، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت: «آن‌هایی که نیروهای ما را دیروز به  خاک و خون کشانیده بودند، نابود شدند و ثبوت غیرقابل انکاری در اختیار ما قرار دارد. با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند، برخورد قانونی خواهد شد. من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x