عبدالله عبدالله: صلح فرصت بزرگی است و طالبان نباید آن را از دست بدهند

صبح کابل
عبدالله عبدالله: صلح فرصت بزرگی است و طالبان نباید آن را از دست بدهند

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که صلح، فرصت بزرگی است و گروه طالبان، نباید آن را از دست بدهد.

آقای عبدالله، روز چهارشنبه -۵ اسد-، در نشست ویژه‌ی بورد مشترک نظارت و انسجام، گفت: «با آغاز روند صلح، امیدواری‌ها برای رسیدن به یک توافق بسیار بود؛ اما متأسفانه آن گونه که ما انتظار داشتیم، این روند پیش نرفت. حالا هم صلح یک فرصت بزرگ است. فرصتی برای عبور از جنگ و رسیدن به امنیت و توسعه و از طالبان می‌خواهیم که این فرصت را از دست ندهند.»

او افزود که صلح در افغانستان، به معنای صلح در منطقه و جهان نیز است و به همین دلیل، برقراری صلح، هم‌کاری جدی جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه را می‌طلبد.

آقای عبدالله، گفت که افغانستان و جامعه‌ی جهانی برای شکل‌گیری ساختارهای کنونی، قانون اساسی، نیروهای امنیتی و مردم‌سالاری، قربانی‌های فراوان داده اند. به گفته‌ی او، مردم افغانستان می‌خواهند که زعیم کشور را با اراده‌ی خود انتخاب کنند و دولت نیز در روند صلح، بر این دست‌آوردها تأکید می‌کند.

او گفت که ادامه‌ی جنگ، فقط به درد و رنج مردم افغانستان می‌افزاید و کشور را به عقب می‌برد. او گفت که بدون گفت‌وگو و صلح، هیچ راه حل دیگری وجود ندارد.

آقای عبدالله، هم‌چنان در این نشست ابراز امیدواری کرد که کمک‌های جامعه‌ی جهانی به افغانستان، ادامه یابد و دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته، حفظ شود.