صدیق صدیقی: طرح حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای صلح تأمین آتش‌بس است

صبح کابل
صدیق صدیقی: طرح حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای صلح تأمین آتش‌بس است

سخنگوی ریاست‌جمهوری، اعلام کرده است که طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، تأمین آتش‌بس است.

صدیق صدیقی، روز یک‌شنبه (۲۲ جدی) در برگه‌ی توییتر خود نوشته است: «طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، تأمین آتش‌بس است؛ کاهش خشونت، معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ی عملی ندارد.»

او افزوده است که هدف حکومت افغانستان از آتش‌بس، همانند آتش‌بسی است که دو سال پیش در روزهای عید در این کشور برقرار شد و تعریف واضح داشت.

آقای صدیقی، گفته است: «آتش‌بس، از تجارب بین‌المللی برخوردار است. برای ما تأمین صلح به معنای ختم جنگ است. بروز انواع خشونت‌ها وابسته به جنگ است. نیاز است تا طرح‌های ارائه شده، وضاحت داشته باشد.»

این در حالی است که از یک هفته به این طرف، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان و نمایندگان طالبان، در قطر مذاکرات و دیدار‌های غیررسمی دارند.

دور دهم گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، حدود یک ماه پیش آغاز شد و پس از یک هفته، به‌گونه‌ی موقت توقف یافت. گفته می‌شد که دو طرف، برای مشوره‌ی بیشتر با رهبری شان، گفت‌وگوهای صلح را متوقف کرده‌ اند.

آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، از مواردی است که گفته می‌شود در این دور گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد.

پیش از این، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته بود که آتش‌بس با دولت افغانستان، زمانی برقرار می‌شود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برگزار و توافقی نیز به دست آید. او افزوده بود که تا آن زمان، آتش‌بس تنها با امریکا برقرار خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x