تلاش شماری از چهره‌های سیاسی برای نجات افغانستان از بحران

صبح کابل
تلاش شماری از چهره‌های سیاسی برای نجات افغانستان از بحران

برخی از نامزدان ریاست جمهوری و شماری از چهره‌های سیاسی، می‌گویند که روی ایجاد طرحی برای نجات افغانستان از بحران، کار می‌کنند.

این افراد، روز یک‌شنبه (۱۰ قوس) در نشستی زیر نام «کنفرانس صلح و ارائه‌ی طرح حل اساسی بحران جاری کشور» تأکید کردند که تلاش خواهند کرد تا افغانستان را از بحران نجات بدهند.

احمد ولی مسعود، نامزد ریاست جمهوری، در این نشست گفت: «ما به نقشه‌ی نو، تفكر نو، ذهنيت نو، دولت نو، برنامه‌ی نو، تعريف نو، كاملا به يک فصل هم‌فکری و همگرايى نو ضرورت داريم تا با ايجاد يک تهداب اساسى از آدرس اقتدار ملی به مسایل صلح و جنگ بپردازیم.»

گل‌رحمان قاضی، رییس شورای صلح و نجات افغانستان، نیز گفت که افغانستان به سوی پرتگاه برگشت ناپذیری در حرکت است. او همچنان گفت که فرصت خوبی برای تأمین صلح در افغانستان به دست آمده و چهره‌های سیاسی و حکومت، باید با یک نظر واحد، هرچه زودتر با طالبان وارد مذاکره شوند.

از سویی هم، گلب‌الدین حکمتیار، نامزد ریاست جمهوری، گفت، خواستار صلحی است که ضامن عزت و تأمین حقوق شهروندان افغانستان باشد. او افزود که همه طرف‌ها باید در گفت‌وگوهای صلح نقش داشته باشند تا صلح پایدار در افغانستان تأمین شود.

او تأکید کرد که نشست بن یک فاجعه بود و نباید بار دیگر تکرار شود. آقای حکمتیار، علاوه کرد که با آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، باید حکومت موقت ایجاد شود.

آقای حکمتیار گفت که تنها راه نجات افغانستان و رسیدن به اقتدار، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه است. او ادامه داد: «انتخابات باید تحت رهبری حکومت موقت برگزار شود و وظیفه‌ی حکومت موقت هم باید تنها برگزاری انتخابات باشد. انتخاباتی که رهبر حکومت در آن نامزد باشد، بدون تقلب نخواهد بود. در انتخابات هیچ کسی حق استفاده از امکانات دولتی را ندارد، زیرا این کار شفافیت روند را زیر سوال خواهد برد.»

در همین حال، اعضای پیشین گروه طالبان نیز در این نشست گفتند که دلیل آغاز نشدن گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا، اختلاف بر سر چگونگی برقراری آتش‌بس در افغانستان است.

عبدالحکیم مجاهد، عضو پیشین طالبان گفت: «حالا وقت آن رسیده تا امریکا از طالبان در دوحه تضمین بگیرد و طالبان هم به این متعهد اند که از خاک افغانستان در برابر کسی استفاده نمی‌کنند.»

با این حال، این نامزدان ریاست جمهوری و چهره‌های سیاسی، در قطع‌نامه‌ای تأکید کرده اند که برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نتوانست تا زمینه را برای ایجاد یک حکومت پذیرفتنی فراهم کند و به همین دلیل، نیاز است تا طرح نجات افغانستان از بحران ایجاد شود.

در قطع‌نامه‌ی آن‌ها، بر پایان جنگ، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، ایجاد وفاق ملی، حفظ دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته و تضمین امریکا و جامعه‌ی جهانی از توافقات صلح، تأکید شده است.