غنی: صلح به زودی به افغانستان می‌آید

صبح کابل
غنی: صلح به زودی به افغانستان می‌آید

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند، طالبان باید بدانند که با یک ملت و دولت ضعیف روبه‌رو نیستند و به زودی، صلحی که خواست همه‌ی شهروندان افغانستان است، در این کشور خواهد آمد.

آقای غنی، که روز سه‌شنبه (۵ قوس) در نشست (زنان نظامی؛ صلح و امنیت) سخن می‌زد، گفت که صلح به یک قوم، سمت و جناح تعلق ندارد؛ بلکه صلح متعلق به تمام مردم افغانستان است.

او افزود: «صلح، امنیت می‌آورد، پیشرفت می‌آرود، به همه‌ی مردم افغانستان اجازه می‌دهد که در آرامش کنار هم زندگی کنند، صلح به یک قوم و یک طرف مربوط نمی‌شود.»

آقای غنی، تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی، تا زمان برقراری صلح، به مبارزه‌ی خود با دهشت‌افگنی ادامه خواهند داد. او، خطاب به نظامیان زن گفت که از حق ‌شان دفاع خواهد کرد؛ زیرا به‌گفته‌ی او، راه آن‌ها، راه حق است.

او خاطرنشان کرد که طالبان، باید این فکر را از سر شان دور کنند که می‌توانند مردم افغانستان را به عذر و زاری مجبور کرده و با خشونت، آن‌ها را تسلیم خود کنند. او افزود: «طالبان با یک دولت و ملت ضعیف مقابل نیستند؛ بلکه با یک دولت و ملت قوی که از خود اراده دارند مقابل اند.»

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرد که در حال حاضر، هیچ کسی نمی‌تواند حاکمیت قانون را به خطر مواجه کند.

او همچنان گفت که داعش در ولایت ننگرهار پایان یافته و این گروه تروریستی، در سراسر افغانستان نابود خواهد شد.

پیش از این، رییس‌جمهور غنی، بارها تأکید کرده است که برای دستیابی به صلح پایدار، باید پروسه‌ی صلح با مالکیت و رهبری حکومت افغانستان پیش برده شود.

آقای غنی، در حالی از آمدن صلح در افغانستان سخن می‌زند که در جریان چند روز گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، آغاز شده است.

از سویی هم، قرار است به زودی، نشستی در بیجینگ پایتخت چین، میان نمایندگان طالبان، شماری از چهره‌های سیاسی و هیأتی از نمایندگان دولت افغانستان، برگزار شود. حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که نشست بیجینگ، آغازگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.