طالبان: اختلاف میان کابل و واشنگتن روند صلح را با مشکل مواجه کرد

صبح کابل
طالبان: اختلاف میان کابل و واشنگتن روند صلح را با مشکل مواجه کرد

گروه طالبان، به سخنان اخیر وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا واکنش نشان داده و گفته است که اختلاف میان کابل و واشنگتن، روند صلح را با مشکل مواجه کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان، روز سه‌شنبه (۱۵ دلو) در بیانیه‌ای گفته است که تویت دونالد ترامپ، خواسته‌های متعدد ایالات متحده‌ی امریکا و اختلاف‌ها میان کابل و واشنگتن، روند صلح را با مشکل مواجه کرده است.

او افزوده است: «طالبان اراده و توان حل مشکل را دارد. آقای پومپئو برف بام خود را بر بام ما نیاندازد. موقف ما اصولی و متحد است.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، روز دوشنبه (۱۴ دلو) در یک نشست خبری در اوزبیکستان گفته بود، گروه طالبان باید ثابت کند که می‌تواند پیش از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، میزان خشونت‌ها را کاهش بدهد.

او افزوده بود: «توافق صلح نزدیک است. هرچند در گذشته هم به امضای توافق‌نامه با طالبان نزدیک شده بودیم؛ اما ناکام شد. دلیل ناکامی آن ناتوانی طالبان در نشان دادن جدیت شان بود.»

آقای پومپئو، تأکید کرده بود که توافق میان امریکا و طالبان، زمینه را برای خروج نظامیان امریکایی و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، فراهم می‌کند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، روز شنبه (۱۲ دلو) از اسلام‌آباد به کابل آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.

او در دیدار با رییس‌جمهور غنی، با بیان این که در گفت‌وگوها با طالبان، کدام پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته، ابراز امیدواری کرد که در این راستا به نتیجه‌ی مثبتی دست یابد.

او، در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفت که هیأت مذاکره‌کننده‌ی افغانستان با طالبان، باید فراگیر و همه شمول باشد و از تمام اطراف در افغانستان نمایندگی کند.

پیش از این، گروه طالبان با کاهش خشونت موافقت کرده بود. این گروه، هم‌چنان ابراز امیدواری کرده بود که توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، تا پایان ماه پیش میلادی به امضا برسد.

اما، ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که مردم افغانستان کاهش خشونت نه؛ بلکه آتش‌بس می‌خواهند. صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، گفته است که اگر گروه طالبان با برقراری آتش‌بس موافقت نکند، گفت‌وگوها برای آوردن صلح و ختم جنگ، به نتیجه‌ی مثبتی نخواهد رسید.