سرور دانش: صلح منتهی به امارت، هرگز پایدار نخواهد بود

صبح کابل
سرور دانش: صلح منتهی به امارت، هرگز پایدار نخواهد بود

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که صلح منتهی به امارت، هرگز پایدار نخواهد ماند و صلح با عزت و پایدار، صلحی است که با اهداف جمهوریت سازگار باشد.

آقای دانش که روز یک‌شنبه (۹ سنبله)، در مراسم گرامی‌داشت از عاشورای حسینی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که صلح با عزت، نیاز به دولت مقتدر و ملت متحد دارد؛ نظام امارت، نه دولت مقتدر ایجاد می‌تواند و نه ملت متحد.

او افزود که دولت افغانستان، با تمام توان و امکانات خود، برای برقراری صلح تلاش می‌کند و گام‌های استواری را صادقانه در این مسیر برداشته است و به همین دلیل، انتظار دارد تا گروه طالبان نیز، صادقانه در میز مذاکره حاضر شود.

آقای دانش، با اشاره به ایجاد شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده، مردم افغانستان شاهد برگزاری مذاکره‌ی مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان باشند.

او، خاطرنشان کرد که در نظام امارت، طراوت و شادابی و سرسبزی وجود ندارد و همه کشور، به سرزمین سوخته تبدیل می‌شود و از سویی هم، مردم افغانستان از حقوق مساوی برخوردار نخواهند بود.

به گفته‌ی آقای دانش، مردم افغانستان در راه بقا و حفظ و تقویت جمهوریت، قربانی‌های بی‌شماری داده اند و از همین رو، «دشمنان جمهوریت» بدانند که هرگز نمی‌توانند از راه زور، بر سرنوشت مردم مسلط شوند.

او، تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی نیز، با تمام وجود خود، از عزت و آزادی و جان و مال مردم دفاع خواهند کرد.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، اعلام کرده که قرار است در هفته‌ی جاری، نخستین دور مذاکرات میان‌افغانی، در قطر آغاز شود و دولت افغانستان نیز، آمادگی کامل برای شرکت در آن را دارد.