وحید عمر: مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان پیشرفت داشته است

صبح کابل
وحید عمر: مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان پیشرفت داشته است

مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، می‌گوید که پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان به میان آمده است.

وحید عمر، روز پنج‌شنبه (۲۴ دلو) در یک نشست خبری، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، هر چه زودتر به نتیجه‌ی مثبتی برسد و به دنبال آن، مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.

او افزود: «مردم افغانستان شایسته‌ی آن استند که در فضای امن زندگی کنند، به خشونت پایان داده شود، آتش بس به وجود بیاید تا زمینه‌ی گفت‌وگو در فضای امن فراهم شود. از پیشرفت قابل ملاحظه در مذاکره بین طالبان و امریکا استقبال می‌کنیم و آرزو داریم مراحل بعدی صحبت‌ها هرچه زودتر آغاز شود تا افغانستان به صلح پایدار دست یابد.»

این در حالی است که به تازگی، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، توافق مشروط به طالبان را تأیید کرده است.

آقای عمر، هم‌چنان در مورد اعتراض اخیر رسانه‌ها نسبت به عدم دسترسی به اطلاعات سخن زد و گفت که حکومت حاضر است تا با رسانه‌ها همکاری کند.

او افزود: «به غیر از اطلاعات محرم، حاضریم تا سایر اطلاعات را با رسانه‌ها شریک بسازیم، حکومت و رسانه‌ها مکمل همدیگر استند و هیچ گاهی در تقابل قرار نمی‌گیرند.»

گفتنی است که ۳۰ رسانه، هفته‌ی گذشته در یک نامه‌ی اعتراضی، نسبت به بدترشدن وضعیت دسترسی به اطلاعات در افغانستان، ابراز نگرانی کردند.

این رسانه‌ها، خواهان اقدام جدی از سوی دولت افغانستان، جامعه‌ی جهانی و نهادهای حامی رسانه‌ها در راستای تحقق حق دسترسی به اطلاعات شدند.