سرور دانش: مدیریت نادرست صلح به دست‌آوردهای اخیر آسیب می‌زند

صبح کابل
سرور دانش: مدیریت نادرست صلح به دست‌آوردهای اخیر آسیب می‌زند

معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که اگر پروسه‌ی صلح در مسیر درست مدیریت نشود، دست‌آوردهای اخیر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست‌جمهوری، روز چهارشنبه (۲۴ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که سرور دانش در دیدار با مایکل لاند جیپسین، سفیر دانمارک در کابل، در مورد صلح و انتخابات گفت‌وگو کرده است.

آقای دانش، در این دیدار گفته است که اگر پروسه‌ی صلح در مسیر درست مدیریت نشود، سبب می‌شود که افغانستان به گذشته برگشته و همه‌ی دست‌آوردهای هجده سال گذشته و ارزش‌های نوین، در معرض خطر قرار گیرد.

او همچنان از موقف کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در حمایت از دست‌آوردهای مشترک هجده سال گذشته و نحوه‌ی مدیریت پروسه‌ی صلح قدردانی کرده است.

این در حالی است که چندی پیش، روزنامه‌ی وال‌استرین ژورنال امریکایی، گزارش داده بود که ایالات متحده در تلاش از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان است.

این روزنامه، به نقل از منابعی گزارش داد که در زمان حضور زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد، او با هیأت طالبان دیدار کرده و در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات صلح رایزنی کرده است.

از سویی هم، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، روز دوشنبه (۲۲ میزان) در مصاحبه با شبکه‌ی خبری نیوز هجده‌ی هندوستان، گفته است که طالبان در صورت از سرگیری مذاکرات و امضا شدن توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، حاضر اند با حکومت آینده‌ی افغانستان، بر سر میز مذاکره بنشینند.

در همین حال، معاون دوم ریاست‌جمهوری، در بخش دیگری از سخنان خود، گفته است که انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به پروسه‌های قبلی به مراتب بهتر بوده و همه‌ی جوانب دخیل در این پروسه، از نحوه‌ی برگزاری و مدیریت آن راضی ‌اند.

او ابراز امیدواری کرده است که سرانجام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری با تأمین شفافیت به زودی اعلام شود.

این در حالی است احتمال تأخیر در اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد. یک منبع در کمیسیون مستقل انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، به دلیل کندی در روند انتقال معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی و تفکیک آرا، به تعویق افتاده است.

با این حال، بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.