وزارت خارجه به مسکو: در باره‌ی آمادگی طالبان برای راه‌حل مسالمت‌آمیز، اطلاعات قابل‌اعتماد ارایه کنید

صبح کابل
وزارت خارجه به مسکو: در باره‌ی آمادگی طالبان برای راه‌حل مسالمت‌آمیز، اطلاعات قابل‌اعتماد ارایه کنید

وزارت خارجه، گفته است که صحبت‌های اخیر ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان را در باره‌ی آمادگی طالبان برای دستیابی به راه حل سیاسی و «احتمال استیلای بالقوه‌ی طالبان بر قدرت»، بررسی کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز پنج‌شنبه -۳۱ سرطان-، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که گروه طالبان از زمان امضای توافق‌نامه‌ی قطر تا اکنون، تعهداتش را در قبال کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با گروه‌های تروریستی و انجام گفت‌وگوهای جدی روی آتش‌بس و رسیدن به توافق سیاسی، پی‌هم نقض کرده است.

بر اساس اعلامیه، عملکرد طالبان، نشاندهنده‌ی‌ این واقعیت است که این گروه، برخلاف اظهاراتش، در عمل، آماده‌ی حل سیاسی بحران افغانستان نیست.

وزارت خارجه، گفته است که اگر آقای کابلوف به اطلاعات و دریافت‌های قابل اعتماد و مشخصی دسترسی دارد که اراده‌ی واقعی طالبان را برای حل مسالمت‌آمیز جنگ نشان دهد، با دولت افغانستان در میان بگذارد تا مطابق به آن، پیشرفت‌های بیش‌تری در روند صلح به میان آید.

این وزارت، گفته است که مطرح‌کردن امکان دست‌یابی نظامی طالبان به قدرت سیاسی، در مغایرت با اعلامیه‌ی نشست «ترویکای گسترده» مسکو و قطع‌نامه‌ی ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل و مخالفت جامعه‌ی جهانی با برگشت امارت طالبانی، قرار دارد.

در اعلامیه آمده است: «ما از تلاش‌های صلح روسیه در چارچوب فارمت مسکو، ترویکای گسترده و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی می‌کنیم. ما انتظار داریم تا شرکای بین‌المللی‌مان طالبان را در قبال تعهدات‌شان مسؤول قرار داده و فشارهای لازم را بر آن‌ها وارد کنند تا مطابق به خواست جامعه‌ی‌ جهانی، به‌ویژه کشورهای عضو ترویکای توسعه‌یافته و حامیان قطع‌نامه‌ی ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل، این گروه دست از خون‌ریزی برداشته و به راه حل سیاسی از طریق مذاکرات واقعی و معنادار تن دهد.»

این در حالی است که اخیرا، برخی از رسانه‌ها، به نقل از ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، گزارش داده اند که گروه طالبان، برای حل بحران افغانستان از طریق گفت‌وگو آمادگی دارد.