نبیل به عبدالله و غنی: از خودخواهی و لج‌بازی دست بردارید

صبح کابل
نبیل به عبدالله و غنی: از خودخواهی و لج‌بازی دست بردارید

رحمت‌الله نبیل، نامزد پیشین ریاست‌جمهوری، با اشاره به اوضاع جاری در افغانستان، گفته است که اگر چهره‌های سیاسی از خودخواهی و لج‌بازی دست برندارند، این کشور در بحران عمیقی فرو خواهد رفت.

آقای نبیل، روز دوشنبه (۵ حوت) با نشر یادداشتی در برگه‌ی فیس‌بوکش، نوشته است: «در آينده‌ی نزديک، جهان و مردم افغانستان، شاهد برگزارى یک و يا هم دو مراسم تحليف خواهند بود. در هر دو محفل اكثريت قاطع سياسيون افغانستان و اكثريت سیاسیون کشورهای دوست، همکاران و حامیان بین‌المللی و نمایندگی‌های سیاسی مقیم کابل، اشتراک نخواهند کرد.»

او افزوده است که مردم افغانستان، در آن روز به‌ حال کشور و آینده‌ی شان خون خواهند گريست و سنگینی این «افتضاح سیاسی و تاریخی» را هرگز فراموش نخواهند کرد.

آقای نبیل، گفته است که هم‌زمان، توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، امضا خواهد شد.

او افزوده است: «اگر سیاست‌مداران ما در داخل نظام متحد نشوند و دست از خودخواهی و لجبازی نکشند، بی‌تردید همه باخته‌ایم. مراسم تحلیف، به کسی مشروعیت و قدرت نمی‌دهد، در حالی که طالبان با قدرت پاکستان، با آمریکا توافق کرده است. مشروعیت و قدرت را اتحاد همگانی همراهان نظام در مقابل تمامیت‌خواهی امارت می‌دهد، هنوز هم دیر نشده است.»

کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

با این حال، قرار است رییس‌جمهور غنی، روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری، مراسم تحلیف به جا آورد. از سویی هم، گفته می‌شود که عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز تلاش دارد تا هرچه زودتر، برای خود مراسم تحلیف برپا کند.

از سویی هم، قرار است تا چند روز بعد، توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان به امضا برسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x