طالبان از تعطیلات زمستانی به میدان جنگ فراخوانده شدند

صبح کابل
طالبان از تعطیلات زمستانی به میدان جنگ فراخوانده شدند

شبکه‌ی خبری ان‌بی‌سی، در گزارشی نوشته است که بسیاری از فرماندهان طالبان از رخصتی‌های زمستانی شان به میدان‌های جنگ فراخوانده شده‌اند.

در گزارشی که روز جمعه (۱۷ دلو/ ۵ فبروری) از سوی شبکه‌ی خبری ان‌بی‌سی به نقل از سه رهبر طالبان به نشر رسیده، آمده است که رویکرد سیاست خارجی رییس‌جمهور جدید امریکا و عمل نکردن به توافق‌نامه‌ی صلح، طالبان را وادار کرده که به میدان‌های جنگ برگردند.

یک فرمانده‌ی ارشد طالبان در ولایت هلمند، به ان‌بی‌سی گفته است که بسیاری از والی‌ها و فرماندهان محلی، برای شرکت در جلسات و گفت‌وگوهای ویژه در باره‌ی راهبرد و آینده‌، از رخصتی‌های زمستانی فراخوانده شده‌اند.

این مقام ارشد طالبان گفته است: «چندین مسئله وجود دارد که باید رهبران در جلسات آن‌ها را حل کنند؛ از جمله بن‌بست در گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان و تردید در مورد آینده، با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن.»

این در حالی است که اخیرا، کانگرس امریکا، از جو بایدن خواسته است تا سرعت خروج سربازان امریکایی از افغانستان را کاهش دهد تا وضعیت امنیتی این کشور، بهتر شود.

در گزارش کانگرس امریکا زیر نام (گروه مطالعه‌ی افغانستان) به ریاست جنرال جوزف دانفورد، آمده است که با توجه به شرایط، خروج سربازان امریکایی از افغانستان، می‌تواند سبب بی‌ثباتی در منطقه، قوی شدن شبکه‌ی القاعده و تشدید جنگ‌های داخلی در این کشور شود.

در گزارش آمده است که ایالات متحده نباید پیروزی را به طالبان بدهد. بر اساس گزارش، خروج کامل سربازان امریکایی در ماه می بدون در نظر گرفتن پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، می‌تواند سبب فروپاشی دولت افغانستان شود.

در گزارش آمده است: «ایالات متحده باید سیاست خروج سربازانش از افغانستان را مورد بازنگری قرار دهد تا مطمین شود که گفت‌وگوهای صلح در قطر، منجر به یک توافق سیاسی برای پایان جنگ در این کشور خواهد شد.»

در گزارش، همچنان هشدار داده شده که ممکن است گروه طالبان با تمدید ماموریت سربازان امریکایی در افغانستان موافقت نکند و از گفت‌وگوهای صلح بیرون شود.