اسدالله سعادتی: آتش‌بس آخرین مورد در آجندای گروه طالبان است

صبح کابل
اسدالله سعادتی: آتش‌بس آخرین مورد در آجندای گروه طالبان است

اسدالله سعادتی، معاون ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح، باید در زمان تعیین‌شده‌ی آن برگزار شود و تاخیر در آن، به نفع هیچ کدام از طرف‌ها نیست.

آقای سعادتی که روز دوشنبه (۱ جدی)، در نشستی زیر نام «جوانان و چشم‌انداز صلح افغانستان» سخن می‌زد، هم‌چنان گفت که  آتش‌بس و حکومت پساصلح، از موضوعات چالش ‌برانگیز در گفت‌وگوهای صلح خواهد بود.

آقای سعادتی، گفت که آتش‌بس، در صدر آجندای دولت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان قرار دارد؛ اما این موضوع، در آخر آجندای طالبان گنجانیده شده و به همین دلیل، چالش برانگیز است.

به گفته‌ی او، بحث روی نظام پس از صلح در جریان گفت‌وگوها نیز، چالش برانگیز خواهد بود؛ زیرا نظام مورد علاقه‌ی طالبان که زیر نام «نظام اسلامی» مطرح می‌شود، همان نظام امارتی است.

آقای سعادتی، گفت که گروه طالبان تا اکنون، در مورد مولفه‌ها‌ و عناصر نظام مورد نظرش هیچ توضیحی ارایه نکرده است.

او، علاوه کرد که نظام جمهوری تغییر نمی‌کند؛ اما امکان گفت‌وگو روی سایر موضوعات وجود دارد.

معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت که برقراری صلح در افغانستان، به دلیل فاصله میان دو گفتمان «امارت و جمهوری» دشوار است.

آقای سعادتی، با اشاره به حقوق شهروندان به ویژه زنان، تاکید کرد که صلح پایدار تنها با تامین عدالت برقرار خواهد شد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، با ۲۰ روز وقفه رو‌به‌رو شده است. هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، پس از حدود سه ماه، چندی پیش روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق رسیدند.

به دنبال توافق روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها، هیئت‌های کاری دو طرف ایجاد شد تا در مورد برنامه‌ی اصلی گفت‌وگوها صحبت کنند.

قرار است دور بعدی گفت‌وگوهای صلح، در شانزدهم جدی برگزار شود.