محمد محقق: در گفت‌وگوهای صلح، یک ضامن قوی و بی‌طرف وجود داشته باشد

صبح کابل
محمد محقق: در گفت‌وگوهای صلح، یک ضامن قوی و بی‌طرف وجود داشته باشد

محمد محقق، مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی، با اشاره به طولانی شدن گفت‌وگوهای صلح، گفته است که دو طرف باید به صلح باور داشته باشند و به مردم و کشور خود فکر کنند.

آقای محقق، روز چهارشنبه -۱۶ سرطان- در دیدار با مطلق بن ماجد القحطانی، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی قطر در امور افغانستان، گفته است که مسئله‌ی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه رسیدن به صلح دایمی و پایدار، ادامه‌ی گفت‌وگوهای سازنده است.

به گفته‌ی او، افغانستان دارای اقوام زیادی است و طالبان باید واقعیت‌های قومی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی این کشور را در نظر بگیرند. او گفته است که در روند صلح و آینده‌ی افغانستان، باید تمام اقوام با توجه به «شعاع وجودی خود» سهم داشته باشند.

آقای محقق، نقش قطر و سازمان ملل متحد را در تسریع روند گفت‌وگوهای صلح مهم و سازنده خوانده و تأکید کرده است که در گفت‌وگوهای صلح باید یک «تضمین‌کننده‌ی قوی و بی‌طرف» وجود داشته باشد.

مطلق بن ماجد القحطانی، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی قطر در امور افغانستان نیز، در این دیدار گفته است: «به نمایندگان طالبان گفته ایم که از طریق زور و جنگ نمی‌توانند بر مردم افغانسان مسط شوند و قضیه‌ی افغانستان راه حل نظامی ندارد.»

آقای القحطانی، گفته است که قطر به عنوان تهسیل‌کننده‌ی روند صلح، در صدد این نیست که نظر خود را به دو طرف تحمیل کند، بل که تلاش دارد دو طرف را به ادامه‌ی گفت‌وگوهای معنادار کمک کند.