هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان: نمایندگان طالبان از میز گفت‌وگوها فرار می‌کنند

صبح کابل
هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان: نمایندگان طالبان از میز گفت‌وگوها فرار می‌کنند

اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، گفته اند که نمایندگان گروه طالبان، تمایلی به گفت‌وگوهای صلح ندارند و هم‌واره از میز گفت‌وگوها فرار می‌کنند.

اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، روز سه‌شنبه (۴ جوزا)، با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی دیدار کرده اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی شورای عالی مصالحه‌ی ملی نشر شده، آمده است که در این دیدار، اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، در باره‌ی آخرین پیشرفت‌ها و تحولات نشست دوحه گزارش ارایه کرده و از ادامه‌ی گفت‌وگوها در روزهای آینده خبر داده اند.

آن‌ها، یک‌جانبه‌گرایی و بهانه‌جویی از سوی طالبان را مانع اصلی به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده و گفته اند که این گروه تمایلی به رسیدن به توافق صلح نشان نمی‌دهد.

اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، گفته اند که طالبان حاضر نمی‌شوند در باره‌ی موارد اختلافی بحث کنند؛ بلکه از میز مذاکره فرار می‌کنند.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در این دیدار گفته است که برای گفت‌وگوهای صلح، اجماع داخلی شکل گرفته و هم‌زمان بسیج‌ مردمی در حمایت از نظام و دست‌آوردهای دو دهه‌ی اخیر وجود دارد.

به گفته‌ی او، جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه، طرف‌دار تحقق صلح پایدار در افغانستان اند. آقای عبدالله، افزوده است که با خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، گروه طالبان دیگر هیچ بهانه‌ای برای ادامه‌ی جنگ ندارد.

پیش از این، قرار بود در ۲۴ اپریل سال روان میلادی، نشست استانبول جایگزین نشست دوحه شود؛ اما این نشست تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاد و هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی برگزار خواهد شد.

پیش‌تر، گروه طالبان اعلام کرده بود، تا زمانی که نیروهای امریکایی و ناتو به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، در نشست‌های مرتبط با روند صلح شرکت نمی‌کند.

روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول ماه می آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی تکمیل شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x