سرور دانش: نظام جمهوریت معامله نخواهد شد

صبح کابل
سرور دانش: نظام جمهوریت معامله نخواهد شد

معاون دوم ریاست‌جمهوری و معاون تیم انتخاباتی دولت‌ساز، تأکید می‌کند که نظام جمهوری در قبال هیچ چیزی معامله نخواهد شد.

سرور دانش، روز شنبه (۳۰ سنبله)، در یکی از همایش‌های انتخاباتی‌اش در ولایت دایکندی، گفت که نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات، قانون اساسی، جمهوریت، حقوق شهروندی، حقوق بشر و حقوق زنان، با هیچ چیزی معامله نخواهد شد و پروسه‌ی صلح هم باید در چهارچوب همین اصول تعریف شود.

او علاوه کرد: «ما امروز در وضعیت حساسی قرار داریم. از یک سو گروه‌های تروریستی که ذاتا مخالف هرگونه روند دموکراتیک استند انتخابات را نشانه گرفته ‌اند و از سوی دیگر کسانی هم مترصد بودند که نظم موجود به هم بخورد و آن‌ها تحت عنوان اداره‌ی مؤقت و یا حتا متحد شدن با طالبان، دوباره شریک چپاول و غارت شوند؛ اما دولت افغانستان به طور واضح و شفاف در مقابل این توطئه‌ها ایستاد شد.»

آقای دانش تأکید کرد که انتخابات به عنوان یک گزینه‌ی معقول و منطقی و تنها راه برای تعیین سرنوشت مردم افغانستان است و هیچ گزینه‌ی بدیلی ندارد.

آقای دانش، در حالی از حفظ نظام جمهوریت در گفت‌وگوهای صلح سخن می‌زند که حکومت افغانستان، تلاش‌هایش را برای پیشبرد مذاکرات صلح تا پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری متوقف کرده است. به گفته‌ی صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، مذاکرات صلح پس از انتخابات و توسط حکومت جدید دنبال خواهد شد.

از سویی هم، دولت امریکا گفت‌وگوهای خود را با طالبان متوقف کرده است. دونالد ترامپ، به تازگی گفته است که رد آتش‌بس از سوی طالبان، دلیل اصلی توقف مذاکرات صلح بوده است. با این حال، طالبان تا کنون چندین بار خواستار از سرگیری مذاکرات شده اند. وزارت خارجه‌ی افغانستان نیز گفته است که احتمال از سرگیری مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان وجود دارد.

در همین حال، معاون دوم ریاست‌جمهوری، در باره‌ی ناامنی‌های اخیر در ولایت دایکندی می‌گوید که به زودی نیروهای امنیتی موجود در این ولایت، تقویت خواهند شد.

او علاوه کرد: «ما از نزدیک مراقب برخی از مشکلات امنیتی در ولسوالی‌های دایکندی مثل پاتو و ناوه میش و کجران و ولسوالی‌های دیگر استیم و هرگز به مخالفین اجازه نمی‌دهیم که این ولایت را ناامن سازند. هم قطعات امنیتی در بامیان مستقر شده که در صورت نیاز به کمک دایکندی خواهند آمد و هم طرح اردوی منطقه‌ای در خود دایکندی در حال آماده شدن است که به زودی این طرح تطبیق خواهد شد و هم در آینده نیروهای امنیتی موجود دایکندی تقویت خواهد شد.»

ولایت دایکندی در مرکز افغانستان، از جمله ولایت‌های امن افغانستان محسوب می‌شود؛ اما در این اواخر ولسوالی‌های کجران، پاتو و ناو میش این ولایت شاهد ناامنی‌های فراوانی بوده است. در جریان چند ماه گذشته، هراس‌افگنان طالب بارها بر پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی‌های کجران و پاتوی این ولایت حمله کرده و تلفاتی به نیروهای امنیتی وارد کرده اند.