زلمی‌ خلیل‌زاد: شهروندان افغانستان سزاوار آتش‌بس دایمی اند

صبح کابل
زلمی‌ خلیل‌زاد: شهروندان افغانستان سزاوار آتش‌بس دایمی اند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، از اعلام آتش‌بس طالبان در روزهای عید فطر استقبال کرده و گفته است که شهروندان این کشور، سزاوار توافق‌ سیاسی و آتش‌بس دایمی اند.

آقای خلیل‌زاد، دوشنبه‌شب (۲۰ ثور)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که در هفته‌ی اخیر افغانستان شاهد خشونت‌های «وحشت‌ناکی» بوده که مردم این کشور قیمت آن را پرداخته اند.

او ضمن این که گفته، افغان‌ها سزاوار یک توافق‌ سیاسی و آتش‌بس دایمی اند، تأکید کرده است که گفت‌وگوهای صلح به منظور رسیدن به یک توافق‌ سیاسی و پایان‌دادن به این جنگ بی‌معنا باید از سرگرفته شود، زیرا این چیزی است که مردم افغانستان آرزوی آن را دارند.

زلمی خلیل‌زاد اطمینان داده است که ایالات متحده‌ی امریکا در کنار مردم افغانستان خواهد ماند.

این در حالی است که گروه طالبان، یک‌شنبه شب (۱۹ ثور)، سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کرد. این گروه، به جنگ‌جویان خود دستور داده تا در صورت حمله‌ی نیروهای دفاعی و امنیتی، از مناطق زیر کنترل شان نگهداری کنند.

هم‌چنان به دنبال اعلام آتش‌بس سه روزه در روزهای عید فطر از سوی گروه طالبان، رییس‌جمهور غنی نیز به نیروهای دفاعی و امنیتی دستور داده تا به احترام روزهای عید، آتش‌بس را رعایت کرده و در راستای تأمین امنیت مردم تلاش کنند.

آقای غنی به نیروهای امنیتی دستور داده که در صورت تخطی طالبان از آتش‌بس، در راستای دفاع از مردم از هیچ تلاشی دریغ نکنند.