کمیشنری عالی پناه‌جویان سازمان ملل: ناکامی گفت‌وگوهای صلح، سبب افزایش شمار پناه‌جویان خواهد شد

صبح کابل
کمیشنری عالی پناه‌جویان سازمان ملل: ناکامی گفت‌وگوهای صلح، سبب افزایش شمار پناه‌جویان خواهد شد

کمیشنری عالی پناه‌جویان سازمان ملل متحد، گفته است که اگر گفت‌وگوهای صلح افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور با ناکامی روبه‌رو شود، احتمال دارد شمار پناه‌جویان افغانستانی افزایش یابد.

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی پناه‌جویان سازمان ملل متحد، روز جمعه (۲۸ حمل/۱۷ اپریل)، در یک نشست خبری در روم، گفته است که اگر گفت‌وگوهای صلح ناکام شود، ناامنی و خشونت نیز افزایش خواهد یافت و به همین ترتیب، شمار پناه‌جویان و میزان مهاجرت نیز افزایش یافته و در کنار سایر مسایل، بر اتحادیه‌ی اروپا نیز فشار وارد خواهد شد.

نگرانی از افزایش مهاجرت از افغانستان، در حالی افزایش یافته که اخیرا جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، در ماه می آغاز و تا یازدهم سپتمبر تکمیل خواهد شد.

از سویی هم، ناتو نیز اعلام کرده که هم‌زمان با خروج سربازان امریکایی، سربازان کشورهای عضو این سازمان نیز افغانستان را ترک خواهند کرد.

خروج سربازان خارجی از افغانستان، نگرانی برخی از مقام‌ها و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، گفته است که هرچند خروج سربازان خارجی، خواست دیرینه‌ی مردم افغانستان است؛ اما با توجه به شرایط و وضعیت بد امنیتی، زمینه‌ی خروج آن‌ها تا هنوز فراهم نشده است. آقای رحمانی، هشدار داده است که احتمال دارد خروج نیروهای خارجی از افغانستان، منجر به جنگ داخلی در این کشور شود.

نهادهای استخباراتی امریکا نیز هشدار داده ‌اند که خروج بدون پیش‌شرط نیروهای امریکایی از افغانستان، این کشور را درگیر چالش‌های تازه‌ای خواهد کرد.

با این حال، رییس‌جمهور غنی در واکنش به نگرانی‌های مطرح‌شده، گفته است که کشور در مرحله‌ی سقوط قرار ندارد و نیروهای امنیتی و دفاعی توانایی دفاع مستقلانه از کشور را دارند.