اتحادیه‌ی اروپا به طرف‌های درگیر: به خاطر حفاظت از غیرنظامیان آتش‌بس کنید

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا به طرف‌های درگیر: به خاطر حفاظت از غیرنظامیان آتش‌بس کنید

جینز لنارشیچ، مسئول مدیریت بحران و کمک‌های بشردوستانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، گفته است که حفاظت از غیرنظامیان در جنگ، نمی‌تواند منتظر آتش‌بس بماند.

اتحادیه‌ی اروپا، روز پنج‌شنبه (۱۶ دلو)، در اعلامیه‌ای به نقل از آقایی لنارشیچ، از طرف‌های درگیر خواسته است که هرچه زودتر با برقراری آتش‌بس موافقت کنند.

او گفته است: «هزینه‌ی انسانی جنگ در افغانستان، بسیار زیاد است و بیشترین آسیب را به غیرنظامیان وارد می‌کند. حمایت از غیرنظامیان، بنیاد حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی است و باید همه به آن احترام بگذارند.»

او همچنان گفته است که ۵۰ درصد شهروندان افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند؛ اما افزایش خشونت‌ها مانع این کمک‌ها شده است.

آقای لنارشیچ، اما افزوده است که اتحادیه‌ی اروپا در جریان دو سال اخیر، ۱۰۰ میلیون یورو به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان اختصاص داده و در سال روان نیز ۳۲ میلیون یورو به این کشور کمک خواهد کرد.

از چند ماه به این طرف، همزمان با آغاز رسمی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، سطح خشونت‌ها نیز افزایش یافته است. در کنار نبردهای همه‌روزه میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان که در جریان آن به غیرنظامیان نیز تلفاتی وارد می‌شود، در جریان چند ماه گذشته، سطح ترورهای هدف‌مند و انفجار ماین‌های مقناطیسی نیز در کابل و سایر ولایت‌ها افزایش یافته است.

از سویی هم، نزدیک به یک ماه از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد؛ اما در این مدت، دو طرف تنها یکی دو بار با هم نشست رسمی برگزار کرده‌اند که آن‌هم بیشتر تشریفاتی بوده است.