گروه طالبان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح را تأیید کرد

صبح کابل
گروه طالبان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح را تأیید کرد

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تأیید می‌کند که گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان این گروه، در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته شده است.

سهیل شاهین، پس از چاشت روز شنبه (۱۶ قوس) در برگه‌ی تویتر خود نوشت: «مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان امروز از جایی که متوقف شده بود، آغاز شد و روی امضای توافق‌نامه و موضوعات مرتبط صحبت شد. این گفت‌وگوها فردا هم ادامه دارد.»

او افزوده است که انس حقانی نیز به عنوان عضو هیات گفت‌وگو کننده‌ی طالبان، در این دور مذاکرات شرکت کرده است.

پیشتر، منابع امریکایی، تأیید کرده بودند که گفت‌وگوهای، روز شنبه (۱۶ قوس) از سرگرفته شده و بیشتر روی کاهش خشونت‌ها متمرکز خواهد بود تا به مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس منجر شود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، چند روز پیش وارد کابل شد و پس از دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد افغانستان، به دوحه، پایتخت قطر رفت.

رییس‌جمهور غنی، در دیدار اخیر خود با زلمی خلیل‌زاد، تأکید کرد که موضوع آتش‌بس در جریان پروسه‌ی صلح، باید به‌گونه‌ی جدی درنظر گرفته شود.

پیش از این، وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیل‌زاد، پس از کابل، به دوحه می‌رود و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را از سر می‌گیرد.

این وزارت، افزوده است بود که زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه، در مورد گام‌هایی که می‌تواند منجر به مذاکرات بین‌الافغانی، حل‌وفصل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان و کاهش خشونت که منجر به آتش‌بس شود، گفت‌وگو می‌کند.

گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، به دنبال کشته شدن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، متوقف شده بود.