صلح تنها با رهبری حکومت افغانستان تأمین خواهد شد

صبح کابل
صلح تنها با رهبری حکومت افغانستان تأمین خواهد شد

سخنگوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که صلح پایدار زمانی در افغانستان تأمین خواهد که پروسه‌ی صلح، توسط دولت رهبری شود.

صدیق صدیقی، روز سه‌شنبه (۳۰ میزان) در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است: «مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و باعزت است و به تمام تلاش‌ها، به هدف رسیدن به صلح متعهد است. صلح، همیشه اولویت رییس‌جمهور غنی بوده و حکومت افغانستان به تحقق آن متعهد است.»

او تأکید کرده است که افغانستان، زمانی به یک صلح پایدار و با عزت دست خواهد یافت که پروسه‌ی صلح، توسط دولت رهبری شود.

آقای صدیقی، در حالی بر رهبری پروسه‌ی صلح توسط دولت افغانستان تأکید می‌کند که به تازگی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، به منظور گفت‌وگو در باره‌ی روند صلح، به اروپا رفته است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیل‌زاد، روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) عازم بلجیم شده و پس از آن، به فرانسه و روسیه خواهد رفت تا در باره‌ی گفت‌وگوهای صلح، با مقام‌های این کشورها گفت‌وگو کند.

آقای خلیل‌زاد، تا کنون ۹ دور با نمایندگان طالبان در قطر گفت‌وگو کرده است. چندی پیش، دونالد ترامپ، به دنبال جان باختن یک سرباز امریکایی در یک حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، گفت‌وگوهای صلح با این گروه را لغو کرده بود.

با این حال، وزیر دفاع و رییس مجلس نمایندگان امریکا، روز یک‌شنبه (۲۸ میزان) وارد کابل شده و با رهبران حکومت وحدت ملی، در باره‌ی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.