سیما سمر: قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح نقش داشته باشند

صبح کابل
سیما سمر: قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح نقش داشته باشند

وزیر دولت در امور حقوق بشر، می‌گوید که قربانیان جنگ باید در گفت‌وگوهای صلح نقش داشته باشند و حقوق آنان، در نظر گرفته شود.

سیما سمر، امروز پنج‌شنبه (۲۷سرطان)، در یک نشست خبری گفت: «در گفت‌وگوهای صلح باید به حقوق قربانیان جنگ توجه شود؛ بر اساس توافق‌های صلحی که در سراسر جهان صورت گرفته، تا به قربانیان جنگ رسیدگی نشده، جنگ خاتمه نیافته است و تا زمانی که قربانی آرام نشود، در صدد انتقام خواهد بود.»

او تاکید کرد که در گفت‌وگوهای صلح، باید به حقوق زنان، قربانیان جنگ و اقلیت‌های قومی و مذهبی، توجه ویژه‌ای شود. بانو سمر افزود: «حقوق زنان و آزادی‌های بشری غیرقابل بحث است و آزادی‌ها باید حفظ شود، در غیر آن جنگ دوام پیدا می‌کند».

بانو سمر همچنان گفت، اشخاصی که به نمایندگی از مردم در گفت‌وگوهای صلح شرکت می‌کنند، باید از منافع فردی عبور کرده و منافع ملی را در اولویت شان قرار بدهند.

این در حالی است که در چند ماه اخیر، گفت‌وگوها به منظور برقراری صلح در افغانستان، میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان شدت یافته است.

آقای خلیل‌زاد، چند روز قبل، در نشستی که در چین برگزار شده بود تاکید کرد که آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، منجر به شکل‌گیری چارچوب صلح خواهد شد.