غنی: اولویت مهم و فوری دولت افغانستان رسیدن به صلح پایدار است

صبح کابل
غنی: اولویت مهم و فوری دولت افغانستان رسیدن به صلح پایدار است

رییس‌جمهور غنی، گفته است که هرچند افغانستان همزمان با مشکلات متعددی روبرو است؛ اما، اولویت مهم و فوری دولت، رسیدن به صلح پایدار است.

آقای غنی، چهارشنبه شب (۲ میزان)، در پیام ویدیویی‌ای که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک پخش شد، به گفت‌وگوهای صلح در قطر اشاره کرده و خواهان برقراری آتش‌بس شد.

به گفته‌ی او، حمایت سازمان ملل متحد از افغانستان در جریان گفت‌وگوهای صلح، بسیار حیاتی است.

آقای غنی، افزود: «نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین‌المللی ما، در حالی که تیم گفت‌وگوکننده‌ی ما در دوحه، مقابل طالبان نشسته، بسیار مهم است. مردم افغانستان، در این گفت‌وگوها، یک اولویت روشن و فوری دارند: آتش بس. پایان فوری خشونت‌ها بیش از هر چیز دیگری برای ما فرصت پیشرفت می‌دهد.»

او، تأکید کرد که برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان، باید به ریشه‌ی مشکل تروریزم که منطقه را به آتش کشیده، پرداخته شود و به آن، به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیدگی صورت گیرد.

آقای غنی، از ۱۹۲ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواست تا به تحقق یک افغانستان برخوردار از حاکمیت ملی، متحد و دموکراتیک، کمک کنند.

این در حالی است که نزدیک به دو هفته از آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی در قطر، می‌گذرد؛ اما دو طرف، تا اکنون موفق نشده اند تا روی طرزالعمل گفت‌وگوها، به توافق برسند.