مارک اسپر: در پی توافق صلح با طالبان استیم، اما نه هرگونه توافقی!

صبح کابل
مارک اسپر: در پی توافق صلح با طالبان استیم، اما نه هرگونه توافقی!

وزیر دفاع ایالات متحده، گفته است که واشنگتن در تلاش رسیدن به یک توافق سیاسی با گروه طالبان است، اما نه به این معنی که هرگونه توافق را می‌پذیرد.

مارک اسپر، روز شنبه (۱۶ سنبله)، در یک نشست خبری در فرانسه، گفته است: «تلاش داریم تا اطمینان حاصل کنیم که به یک توافق خوب دست پیدا خواهیم کرد؛ به اندازه‌ای خوب که دست‌کم امنیت کشورها را تضمین کند و مسیر روشن‌تری برای مردم افغانستان باز کند.»

او افزوده است که ایالات متحده، روی یک توافق خوب صلح با طالبان کار می‌کند.

آقای اسپر علاوه کرده است: «دیدگاه ایالات متحده این است که بهترین راه برای آینده، رسیدن به یک توافق سیاسی است؛ چیزی که ما اکنون روی آن با پشت‌کار، کار می‌کنیم؛ این به معنای آن نیست که ما پای هرگونه توافقی را امضا کنیم.»

در همین حال، دولت افغانستان از گفته‌های وزیر دفاع ایالات متحده، استقبال کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: «از اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا در پیوند به ختم جنگ و قطع خشونت‌های طالبان استقبال می‌کند. حکومت افغانستان از هرگونه تلاش در این پروسه که منجر به تامین صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان شود، حمایت می‌کند. ملت ما برای یک صلح تحریف شده اجماع دارد.»

این در حالی است که حکومت افغانستان، نگرانی خود را از خطرات و پیامدهای ناشی از امضای تفاهم‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان ابراز کرده است.

صدیق صدیقی، پیش از این گفته بود که نگرانی اصلی حکومت افغانستان در تفاهم‌نامه‌ی‌ امریکا با طالبان، در این است که از پیامدها و خطرات ناشی از آن چگونه جلوگیری به عمل می‌آید؟

وحید عمر، رییس عمومی اداره‌ی ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری نیز گفته است که توافق عجولانه‌ی امریکا با طالبان خطرناک است.

پیش از این، گروهی از دیپلمات‌های پیشین امریکایی برای افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ی مشترکی، هشدار داده بودند که توافق شتاب‌زده‌ی امریکا و گروه طالبان، پیامدهای خطرناکی از جمله آغاز جنگ‌های داخلی در افغانستان را به دنبال خواهد داشت.

با این همه، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، دوباره به دوحه رفته است تا با نمایندگان طالبان گفت‌وگو کند.