وزارت دفاع امریکا تصاویر افغان‌های آسیب‌پذیر را از وبسایت خود برداشت

صبح کابل
وزارت دفاع امریکا تصاویر افغان‌های آسیب‌پذیر را از وبسایت خود برداشت

وزارت دفاع امریکا -پنتاگون-، اعلام کرده است که ده‌ها هزار تصویر و ویدیویی که از شهروندان افغانستان در وبسایت این وزارت بود و جریان کار آن‌ها را با نظامیان امریکایی را نشان می‌دهد، برداشته شده است.

به نقل از صدای امریکا، جان کربی، سخن‌گوی پنتاگون، گفته است که تا اکنون، ۱۲۴ هزار عکس و ۱۷ هزار ویدیو از آرشیف وبسایت این وزارت برداشته شده است.

آقای کربی تأکید کرده است، همه‌ی تصاویری که از ماه اگوست به این طرف به شمول تصاویری که از جریان تخلیه نظامی از افغانستان گرفته شده، برای فعلا برداشته می‌شود و هر زمانی که مصون پنداشته شود، دوباره این تصاویر در وبسایت پنتاگون قابل دست‌رس خواهد بود.

به گفته‌ی او، برداشتن تصاویر و ویدیوها از وبسایت پنتاگون کار بسیار سنگینی بود و به همین دلیل هنوز هم، این روند تکمیل نشده است.

سخن‌گوی پنتاگون هم‌چنان، گفته است که این تصمیم به دلیل نگرانی‌های حکومت امریکا گرفته شده؛ زیرا نگرانی‌هایی وجود داشت که طالبان ممکن است پس از سقوط کابل در پی انتقام‌جویی بر آیند و کسانی را که با ایالات متحده هم‌کاری کرده، تهدید کنند.

این در حالی است که پیش از این وزارت دفاع طالبان، گفته بود که فرمان عفو عمومی از سوی رهبر طالبان صادر شده و هیچ کسی حق ندارد که بر خلاف این فرمان به دنبال انتقام شخصی بر آید. با این حال، برخی گزارش‌هایی وجود که افراد طالبان شماری از مقام‌های پیشین امنیتی و دولتی را شب‌هنگام بازداشت و به قتل می‌رسانند.