سقوط پی هم ولسوالی‌ها و حمایت مردم از نیروهای دفاعی و امنیتی در افغانستان

صبح کابل
سقوط پی هم ولسوالی‌ها و حمایت مردم از نیروهای دفاعی و امنیتی در افغانستان

به دنبال سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها در برخی از ولایت‌های افغانستان، نیروهای مردمی نیز در شماری از مناطق این کشور علیه طالبان بسیج شده اند.

منابع محلی و اعضای شورای ولایتی، روز سه‌شنبه -۱ سرطان- تأیید کردند که در یک شبانه‌روز گذشته، ولسوالی‌های بغلان مرکزی، نهرین و پلخمری بغلان، ولسوالی چوره‌ی ارزگان، ولسوالی شاه‌جوی زابل، ولسوالی‌های قرقین و خماب جوزجان، ولسوالی‌های سمکنی، احمدخیل و لجه‌منگل پکتیا، ولسوالی‌های گل‌تپه و چهاردره‌ی کندز و شیرخان بندر در این ولایت، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است.

به دنبال آن، باشندگان برخی از مناطق در ولایت‌های کاپیسا، سرپل، بلخ، کندز، غور، بغلان و تخار، در حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، سلاح گرفته و به جنگ در برابر طالبان رفته اند.

عطامحمد دهقا‌ن‌پور، نماینده‌ی غور در مجلس نمایندگان نیز به این ولایت رفته و در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی، علیه طالبان می‌جنگد.

با این حال، مسؤولان وزارت دفاع، می‌گویند که در چند روز گذشته، هزاران نفر در ده ولایت افغانستان، علیه طالبان بسیج شده اند.

فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع، گفته است که این نیروهای مردمی، در ولایت‌های تخار، بغلان، جوزجان، سرپل، فاریاب، کندز، بلخ، پروان، کندهار و بادغیس، علیه طالبان می‌جنگند.

پیش از این، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع، در پیامی از مردم خواسته بود که در مناطق شان در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی ایستاد شوند و این وزارت، امکانات لازم را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد.

با این حال، سخن‌گوی وزارت دفاع می‌گوید؛ افرادی که به گونه‌ی دواطلبانه به حمایت از نیروهای امنیتی در جنگ علیه طالبان اشتراک می‌کنند، نهادهای دفاعی و امنیتی نیز برای شان تمام امکانات به شمول سلاح و مهمات را فراهم خواهد کرد.

از سویی هم، برخی از چهره‌های سیاسی به شمول عباس ابراهیم‌زاده، عطامحمد نور، محمد محقق و برخی از چهره‌های بانفوذ قومی، از هواداران شان خواسته اند تا برای جنگ با طالبان، آمادگی بگیرند.