دومین واقعه‌ی مثبت پولیو در دوهفته‌ی گذشته؛ یک کودک به تازگی در پکتیکا برای همیشه فلج شد

صبح کابل
دومین واقعه‌ی مثبت پولیو در دوهفته‌ی گذشته؛ یک کودک به تازگی در پکتیکا برای همیشه فلج شد

مسؤولان صحی در ولایت پکتیکا می‌گویند که دومین واقعه‌ی مثبت پولیو در جریان یک ماه گذشته در این ولایت به ثبت رسیده که در نتیجه‌ی آن یک کودک دوازده‌‌ماهه برای همیشه فلج شده است.

عبدالهادی هاشمی، رییس صحت عامه‌ی ولایت‌ پکتیکا، به روزنامه صبح کابل می‌گوید که هر چند این کودک چهار بار واکسین پولیو را دریافت کرده بود؛ اما با وجود آن به ویروس پولیو مبتلا و برای همیشه فلج شد.

آقای هاشمی می‌گوید که این کودک دوازده‌‌ماهه در روستای توره‌‎وری ولسوالی برمل زندگی می‌کند و در ششم اکتوبر فلج شده بود و حدود دو روز پیش گزارش او به این ریاست رسیده است.

رییس صحت عامه‌ی پکتیکا تأکید می‌کند که جریان تطبیق واکسین پولیو از حدود ۱۰ ماه به این‌سو در ولسوالی درمل، به دلیل حضور گروه‌های هراس‌افگن و تهدیدهای امنیتی متوقف شده است.

به گفته‌ی او به دلیل حضور گروه‌های هراس‌افگن و افراد مسلح غیرمسؤول، واکسیناتورها حاضر نمی‌شوند به ولسوالی‌های دوردست بروند و کودکان خردسال را واکسین کنند.

این دومین واقعه‌ی مثبت پولیو در جریان یک ماه گذشته در ولایت پکیتکا است. حدود یک‌ماه قبل نیز یک کودک به دلیل مبتلا به ویروس برای همیشه فلج شده بود.

هم‌چنان حدود ده روز پیش نیز یک کودک دو و نیم ساله در ولسوالی دند ولایت کندهار برای همیشه فلج شد.

در همین حال، میرجان راسخ، مسؤول آگاهی عامه‌ی برنامه‌ی محو پولیوی وزارت صحت، به روزنامه صبح کابل می‌گوید که با به ثبت رسیدن این واقعه، این بیستمین واقعه‌ی مثبت پولیو در افغانستان است.

آقای راسخ می‌گوید: «در سال جاری میلادی، هشت واقعه در ولسوالی ترینکوت ارزگان، پنج واقعه در هلمند، سه واقعه در کندهار، دو واقعه در پکتیا، یک واقعه در کنر و یک واقعه‌ی دیگر در ننگرهار ثبت شده است.»

این در حالی است که در سال گذشته میلادی، ۲۱ واقعه‌ی مثبت پولیو در افغانستان به ثبت رسیده بود. پولیو  یا فلج اطفال از کشنده‌ترین مریضی‌ها است که سالانه سبب فلج شدن ده‌ها طفل در جهان می‌شود. افغانستان، پاکستان و نیجریا از جمله کشورهایی که هنوز ویروس پولیو در آن زندگی کودکان را به چالش می‌کشد.