کمیسیون مستقل حقوق بشر: یک‌سوم مردم افغانستان دچار فقر مطلق‌ استند

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر: یک‌سوم مردم افغانستان دچار فقر مطلق‌ استند

هم‌زمان با روز جهانی محو فقر، کمیسیون مستقل حقوق بشر، با بیان این که یک‌سوم مردم افغانستان دچار فقر مطلق‌ استند، از دولت این کشور خواسته تا فقرزدایی را در محور تصمیم‌گیری‌هایش قرار دهد.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه (۲۶ میزان)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که گسترش همه‌جانبه‌‌ی فقر در افغانستان، ‌زمینه‌ساز سربازگیری ‌برای تروریست‌ها‌، گسترش انواع بیماری‌، بروز انواع خشونت‌ و جنگ‌‌ و نیز تهدیدی علیه امنیت بین‌المللی است.

در اعلامیه آمده است: «بر اساس آمار، یک‌سوم مردم افغانستان دچار فقر مطلق‌ استند ‌و ‌از حقوق اساسی خود نیز ‌محروم‌ اند. هم‌چنان، تبعیض، تامین‌نشدن عدالت، سو‌ی ‌استفاده از قدرت و فساد، سبب تشدید فقر در کشور شده است.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از دولت افغانستان خواسته است که بر اساس اصل عدالت و حق بر توسعه، فقرزدایی و توانمندسازی قشر فقیر جامعه را ‌در محور برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود قرار دهد.

گفتنی است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی اداره‌ی ملی احصاییه و معلومات، ۵۱٫۷ درصد مرد افغانستان، در ابعاد مختلف فقر به سر می‌برند.

از سویی هم، نزدیک به سه ماه پیش، بانک جهانی، در گزارشی اعلام کرده بود که شیوع ویروس کرونا در افغانستان سبب افزایش سطح فقر در میان شهروندان شده و ممکن است تا اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، رقم فقر در این کشور، دست‌کم به ۷۲ درصد برسد.