اشرف غنی: رییس‌جمهور جدید افغانستان تا سه هفته‌ی دیگر کار خود را آغاز می‌کند

عبدالرازق اختیاربیگ
اشرف غنی: رییس‌جمهور جدید افغانستان تا سه هفته‌ی دیگر کار خود را آغاز می‌کند

در حالی که شماری از نامزدان ریاست‌جمهوری خود را پیروز انتخابات می‌دانند و شماری هم تأکید می‌کنند که انتخابات به دور دوم می‌رود؛ اما محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور می‌گوید که رییس‌جمهور جدید تا سه‌ هفته‌ی دیگر کار خود را آغاز می‌کند.

آقای غنی که چاشت روز شنبه (۱۳میزان) در مراسم توزیع هزار باب آپارتمان رهایشی برای نیروهای امنیتی و دفاعی صحبت می‌کرد، گفت که مردم افغانستان با رأی خود تحکیم و ادامه‌ی جمهوریت را رقم زده اند و رییس‌جمهور جدید  تا سه‌ هفته‌ی دیگر مراسم تحلیف خود را به جا می‌آورد.

او تأکید کرد که اعلام نتایج نهایی انتخابات مسؤولیت کمیسیون انتخابات است. «تا سه هفته دیگر رییس‌جمهور جدید بر اساس آرأی پاک مردم افغانستان تحلیف به جا می‌آورد که مسئوولیت اعلام آن به عهده کمیسیون‌های انتخاباتی می‌باشد؛ تا این مدت هر پالیسی عمده که در قسمت مسکن نیاز باشد، من در خدمتم.»

این درحالی است که دو روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، عبدالله عبدالله، از رقیبان جدی رییس‌جمهوری اعلام کرد که انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم او برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری است. او گفته بود: «رأی ما در این انتخابات بلند است. نتایج را البته کمیسیون‌ها اعلام می‌کند؛ اما ما با رأی بلند آمده ایم. در یکی دو روز گذشته، مشغول بررسی نتایج بودیم. از ولایات کشور به این نتیجه رسیدیم که رأی بلند را ما داریم و با این که در روزهای آینده تقلباتی را که صورت گرفته، جلوش گرفته شود و از اعتبار ساقط شود، رأی ما به مراتب بلندتر می‌شود. در وضعیت موجود انتخابات به دور دوم نمی‌رود و تیم ثبات و همگرایی، حکومت آینده را تشکیل می‌دهد.»

از سویی ‌هم رحمت‌الله نبیل، دیگر نامزد ریاست‌جمهوری در واکنش به این اظهارات، گفت که انتخابات در دور اول برنده‌ای ندارد و کمیسیون انتخابات باید خود برای برگزاری دور دوم انتخابات آماده کند.

کمیسیون انتخابات اما گفته است که پیش‌داوری‌ها در مورد نتیجه‌ی انتخابات تخلف انتخاباتی شمرده می‌شود و از نامزدان خواسته است که به تصمیم کمیسیون انتخابات احترام بگذارند.

محمد اشرف غنی همچنان در بخش دیگری از صحبت‌های خود از نقش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قدردانی کرد و گفت که به طور اوسط روزانه نیروهای امنیتی کشور حدود ۱۲ تا ۱۸ عملیات را علیه هراس‌افگنان انجام می‌دهند.

آقای غنی تأکید کرد که یکی از اساسی‌ترین وظیفه‌های نیروهای امنیتی افغانستان جلوگیری از تلفات غیرنظامیان است.

او افزود: «نیروهای امنیتی و دفاعی ما مطلقا به جلوگیری از تلفات غیر نظامیان متعهد اند و تلاش می‌کنند. هیچ کسی فوق قانون نیست، تعهد من این است که قانون بالای همه یکسان تطبیق می‌شود؛ اما قوای امنیتی ما قانون‌مند استند و از تلفات غیر نظامیان مطلق جلوگیری خواهد شد.»

گفتنی است که رییس‌جمهور غنی در این مراسم هزار باب آپارتمان رهایشی برای نیروهای ارتش شامل سربازان وزارت دفاع، داخله و امنیت توزیع کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x