محمد اشرف غنی: در قاموس ما باید کلمه‌ی مسلح غیر مسؤول رفع شود

صبح کابل
محمد اشرف غنی: در قاموس ما باید کلمه‌ی مسلح غیر مسؤول رفع شود

محمد اشرف غنی، از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، می‌گوید که کلمه‌ی مسلح غیر مسؤول، زورواک و غاصب باید از فرهنگ ما برداشته شود تا یک افغانستان باثبات و امن داشته باشیم.

آقای غنی که روز جمعه (۲۲ سنبله) در یک همایش انتخاباتی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که عزت مردم افغانستان باید دوباره احیا شود تا جهان به خاطر چند نفر محدود، ملت افغانستان را یک ملت فاسد تلقی نکنند.

او افزود: «از خاطر پنج‌هزار فساد کردند، تمام ملت را نام بد کردند، مردم افغانستان فاسد نیستند، یک عده‌‎ی محدود  فاسد و غاصب استند و جلو اینا را می‌گیریم. ما برای افغانستان عزت می‌سازیم، پاسپورت افغانستان را بار دیگر اعتبار می‌بخشیم.»

محمد اشرف غنی، در این همایش انتخاباتی، همچنان به مسأله‌ی صلح به عنوان یک نیاز اساسی مردم افغانستان پرداخت و گفت که ما صلح می‌خواهیم؛ اما در صلح باید مساوات هر افغان حفظ شود.

او، ضمن این که از طالبان خواست دست از سلاح بردارند، همچنان گفت که در یک هفته‌ی گذشته، بیش از ۱۰۰۰ هراس‌افگن طالب در سراسر افغانستان کشته شدند. «مسؤولیت این کشته شدگان طالب به دوش رهبران سیاسی آنان است. در غیر آن ما آتش‎‌بس خواستیم، اگر آتش‌بس می‌کردند، یک تن شان هم کشته نمی شدند.»

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، خاطرنشان کرد که ۹۸ درصد عملیات علیه گروه‌های هراس‌افگن به گونه‌ی مستقل از سوی نیروهای امنیتی این کشور انجام می‌شود.

این درحالی است که اخیرا ریاست‌جمهوری امریکا نیز اعلام کرده است که عملیات سرکوب طالبان شدت یافته است و حتا شدت عملیات چند روز اخیر علیه هراس‌افگنان، در ده سال گذشته  بی‌پشینه بوده است.

افزون بر این، نیروهای امنیتی افغانستان توانسته اند در جریان یک هفته‌ی اخیر چند ولسوالی ولایت بدخشان را که سال‌ها در تصرف طالبان بود، از وجود این گروه پاکسازی کنند.

مسؤولان امنیتی اطمینان داده اند که عملیات تا پاکسازی کامل ولایت بدخشان ادامه خواهد یافت.